Aglomeracja

Stłuczka i co dalej?

Most Św. Rocha  Foto: news@lepszypoznan.pl

Bardzo trudne warunki atmosferyczne, śnieg, gołoledź, dodatkowo roztargnienie czy pośpiech – to główne przyczyny kolizji na drogach. Wystarczy moment i stłuczka gotowa. Co wtedy zrobić? Przede wszystkim warto wozić ze sobą wzór oświadczenia o winie i wraz z drugim kierowcą wypełnić je poprawnie na miejscu, bez wzywania policji.

Most Św. Rocha Foto: news@lepszypoznan.plKolizja czy stłuczka nie należy do najprzyjemniejszych sytuacji w życiu kierowcy. Można się z nią jednak uporać szybko i sprawnie. Po pierwsze – dobrze do sprawy podejść ze spokojem. Nerwy i stres w sytuacji kolizji nie są dobrymi doradcami i mogą jedynie zaognić gorącą od emocji atmosferę. Po drugie – niezależnie od tego, czy jesteśmy sprawcą, czy osobą poszkodowaną, trzeba wspólnie spisać oświadczenie o winie.

Dobrze, gdy wzór takiego dokumentu wozimy w samochodzie, na wszelki wypadek. Jeśli jednak nie zabezpieczyliśmy się na taką okoliczność, można oświadczenie o winie spisać na kartce papieru. Co powinno się w nim znaleźć?

Taki dokument powinien zawierać imiona i nazwiska uczestników kolizji, ich adresy oraz telefony kontaktowe. Numer polisy ubezpieczeniowej pojazdu sprawcy wypadku oraz jego miejsce ubezpieczenia. Dodatkowo należy również zawrzeć zakres uszkodzeń i opisać okoliczności zajścia zdarzenia. Pamiętajmy, że tak sporządzone oświadczenie muszą sprawdzić i własnoręcznie podpisać tak poszkodowany, jak i sprawca. – informuje Dariusz Radczyński przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej Proama.

Podczas dokumentowania szkody pomocne może okazać się wykonanie zdjęć uszkodzonych pojazdów. Im lepsza jakość takich zdjęć – tym lepiej. Jednak w dzisiejszych czasach nawet telefonem komórkowym możemy wykonać fotografię, dzięki której ubezpieczyciel będzie mógł dokładnie ocenić rozmiar uszkodzeń.

Gołoledź w mieście - Poznań 19.01.2014 r. Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Oświadczenie o winie to dobry sposób na załatwienie formalności, polecany przez policję. Gdy dzwonimy na telefon alarmowy – choć zgłoszenia o kolizji czy stłuczce są przyjmowane – to ich rozpatrzenie odbywa się w drugiej kolejności. Zatem sporządzenie takiego dokumentu przez uczestników zdarzenia pozwala na zaoszczędzenie czasu i stresu związanego z długim oczekiwaniem. W praktyce jednak wiele osób boi się tego rozwiązania i decyduje się na wezwanie stróżów prawa.

Nie zawsze jednak oświadczenie winy warto spisywać. Zdarzają się takie sytuacje, kiedy nie można ryzykować i lepiej od razu wezwać policję. Należy to zrobić bezwarunkowo, gdy jedna ze stron nie ma prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego lub polisy OC. Konieczne jest to również w sytuacji, gdy żadna ze stron nie chce przyznać się do winy lub jeden z uczestników jest nietrzeźwy.

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz