Tarnowo Podgórne

Sterylizacja zwierzaków

Wychudzony pies kejter  Foto: sxc / John Gardiner

Problem niechcianych, bezdomnych zwierząt jest coraz większy. Jedynym sposobem, by to ograniczyć, jest ograniczenie populacji psów i kotów. Gmina Tarnowo Podgórne zachęca do bezpłatnej sterylizacji i kastracji czworonogów finansując te zabiegi.

W Polsce są aż 3.000.000 bezpańskich czworonogów. Kontrola NIK przeprowadzona w schroniskach dla zwierząt wykazała, że 86% z nich nie zapewnia zwierzętom właściwych warunków.

Co trzecie zwierzę w schronisku umiera! – podkreślają pomysłodawcy akcji – cała Polska, w tym nasza Gmina, borykają się z problemem niechcianych czworonogów, pora zakończyć cierpienie zwierząt, które na ten świat się nie proszą.

Jak dodają bardzo ważne jest, by właściciele kejtrów czy kociambrów wzięli za nie odpowiedzialność. Często zwierzaki te pozbawione opieki mnożą się bez żadnej kontroli.

Na dodatek rozmnażanie i handel czworonogami poza zarejestrowanymi hodowlami jest w Polsce zakazane. Zakazy nie rozwiązują jednak tego problemu i w efekcie schroniska dla zwierząt są często przepełnione.

Warto też pamiętać, że brak sterylizacji czy kastracji może, choć oczywiście nie musi, mieć zły wpływ na zwierzęta. Pies może być agresywny, a suka jest niespokojna i popada w urojone ciąże. Podobnie jest u kotów.

Sterylizacja i kastracja czworonogów, prowadzona konsekwentnie na naszym terenie, przyniesie z czasem sukces, jakim będzie likwidacja bezdomności zwierząt – informują przedstawiciele Gminy Tarnowo Podgórne – to nie tylko koniec mąk zwierzaków, które nadmiernie rozmnożone giną pod samochodami, z głodu, zagryzione lub zamarznięte.

Ograniczenie bezdomności zwierząt to również oszczędności gminnych bejmów wydawanych każdego roku na utrzymywanie w schronisku odłowionych psów. Koszty te są ogromne.

Akcję sterylizacji kejtrów i kociambrów finansuje Gmina Tarnowo Podgórne w ramach Programu zwalczania bezdomności czworonogów przy współpracy z tarnowską grupą Miłośników Zwierząt. Bezpłatnej sterylizacji będą poddawane zwierzęta, których właściciele są posiadaczami Karty Mieszkańca Gminy Tarnowo Podgórne.

Przed zabiegiem zwierzę nie może jeść przez 24 godziny. Wolno mu tylko pić. Zabiegi w pełnej narkozie będą wykonywane w mobilnym gabinecie. Po zabiegu psy i koty nie muszą nosić na głowie klosza ani fartuszka na brzuszku. Lekarze wykonują kosmetyczne, rozpuszczalne szwy, które oszczędzają zwierzę oraz uniemożliwiają rozdrapanie rany.

Zalety sterylizacji suk to brak cieczek i ciąż, uniknięcie wystąpienia ropomacicza, nowotworów, ciąż urojonych, stabilizacja psychiczna – podkreślają organizatorzy akcji – u psów m.in. spada agresja i nie chorują na nowotwory, nie uciekają.

Wśród zalet sterylizacji kotek natomiast wymienia się brak ciąż, stabilizację psychiczną, zmniejszenie populacji kotów, a u kocurów brak nieprzyjemnego znaczenia terenu moczem, wyciszenie, zapobieganie nowotworom, spadek liczby niechcianych miotów w okolicy.

Darmowe sterylizacje i kastracje czworonogów odbędą się w Tarnowie Podgórnym przed Centrum Ogrodniczym Jucca (ul. Poznańska 161) w niedzielę 7 maja od godziny 9:00. Obowiązuje jednak rejestracja telefoniczna: 501 066 460. Kolejne bezpłatne zabiegi zaplanowane są na jesień.

Kot w klinice weterynaryjnej

Użyte w artykule zdjęcia: Karolina, sxc / John Gardiner

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz