POZnań

Stare zdjęcia Poznania w mobilnym fotoplastykonie

Fotoplastykon na skwerze Wilhelmiego  Foto: Tomasz Dworek

Wyjątkową wystawę prezentującą archiwalne fotografie Poznania z okresu przedwojennego oraz z lat 50 można oglądać bezpłatnie w fotoplastykonie na skwerze Romana Wilhelmiego.

Pięć stanowisk stereoskopowych pozwoli podziwiać ożywione archiwalne zdjęcia miasta w formacie 3D i 2D. W mobilnym fotoplastykonie znalazły się unikatowe kadry Poznania z okresu dwudziestolecia międzywojennego autorstwa wybitnego fotografa Henryka Poddębskiego oraz zbiór archiwalnych pocztówek z pierwszej połowy XX wieku.

Po raz pierwszy zaprezentowane zostaną też niezwykłe zdjęcia Mogensa Tørsleffa, Norwega fotografującego Poznań w latach 50. Na jego kolorowych fotografiach można zobaczyć zmieniające się miasto z czasów PRL-u. Organizatorzy przygotowali także niespodziankę dla zwiedzających – wersję cyfrową tegorocznych i zeszłorocznych wystaw, którą będzie można oglądać on-line, za pomocą nakładki tworzącej efekt trójwymiarowości.

Wystawa w fotoplastykonie czynna będzie do 8 lipca 2019 r. To także jeden z elementów projektów rewitalizacyjnych skweru zainicjowanych przez Radę Osiedla Stare Miasto, a realizowanych przez Estradę Poznańską i Archiwum Państwowe w Poznaniu.

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz