POZnań

Stadion zaświeci się na niebiesko!

Stadion Lecha  Foto: T. Dworek

2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Z tej okazji kilkadziesiąt budynków w całej Polsce zaświeci się na niebiesko, w tym także Stadion Miejski w Poznaniu.

Historia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu sięga 2007 roku. Twórcy Dnia chcieli skierować spojrzenia społeczeństwa na potrzeby osób z autyzmem oraz umożliwić im lepszy dostęp do terapii, a także zwrócić uwagę na dyskryminację, nadużycia i izolację, z którymi spotykają się ludzie z autyzmem i ich rodziny.

Symbolem Dnia stała się żarówka, a kolorem – niebieski. Dlatego podczas obchodów tego święta, budynki całego świata rozświetlają się na niebiesko.

Od tego czasu każdego roku fundacja JiM, wspierająca osoby autystyczne organizuje ogólnopolską kampanię społeczną „Polska na niebiesko”. Hasłem, które przyświeca tegorocznej edycji akcji jest „Autyzm. Na całe życie”. Inicjatywa ma na celu pokazanie, że osoby z autyzmem żyją z nim do końca. To nie choroba, którą się leczy, czy stan przejściowy.

Z tej okazji, na niebiesko zaświecą oprócz poznańskiego Stadionu Miejskiego także: Stadion Śląski, Pomnik Neptuna w Gdańsku, Arena Kraków, Spodek, Kładka Bernatka w Krakowie i Filharmonia Podlaska.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe, T. Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz