Aglomeracja

Sprawdź jaką emeryturę dostaniesz z ZUS

Doradcy ZUS  Foto: ZUS

Doradcy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obliczą na jakie bejmy możemy liczyć przechodząc na emeryturę korzystając z obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Dyżurują oni w siedzibach ZUS już od kilku dni.

Doradca emerytalny wyjaśni od czego zależy wysokość emerytury, pomoże wypełnić wniosek i formularze oraz sprawdzi dokumentację dołączoną do wniosku – wyjaśnia Marlena Nowicka z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu – przede wszystkim jednak doradca obliczy przy użyciu specjalnego narzędzia, jakim jest kalkulator emerytalny, prognozowaną wysokość emerytury.

Wyliczenia te dotyczyć mogą różnych okresów zakończenia aktywności zawodowej. Co ważne będzie można obliczyć prognozowaną wysokość świadczenia w chwili uzyskania powszechnego wieku emerytalnego, ale także sprawdzić jaka byłaby ta wysokość, gdybyśmy zdecydowali się pracować dłużej.

Warto przy tej okazji podkreślić, że obniżenie wieku emerytalnego daje prawo do przejścia na emeryturę, z którego możemy, ale nie musimy skorzystać.

Schemat obliczania emerytury jest tak skonstruowany, że im później przechodzi się na emeryturę, tym powinna być ona wyższa – dodaje Marlena Nowicka – im dłużej pracujemy, tym większą mamy podstawę obliczenia emerytury, a do tego skraca się średnie dalsze trwanie życia, przez które ta podstawa jest dzielona.

Już pierwszego dnia ilość osób, która chciała uzyskać informacje o prognozowanej wysokości emerytury wypłacanej przez ZUS, była bardzo duża. Marlena Nowicka sugeruje, że choćby z tego powodu warto skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS i umówić się z doradcą na konkretny dzień i godzinę, aby niepotrzebnie nie czekać w kolejce.

Użyte w artykule zdjęcia: ZUS

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz