Mosina

Spotkanie z Polską

Festyn rodzinny Spotkanie z Polską w Mosinie będzie okazją do dobrej zabawy i świętowania rocznicy ważnego w naszej historii wydarzenia.

Festyn odbędzie się 15 sierpnia, a więc w rocznicę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 roku. Jest to równocześnie Święto Wojska Polskiego.

Świętowanie rozpocznie się od uroczystej mszy w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem św. Michała o godzinie 12:00. Sam Festyn odbywać się będzie na placu 20 Października w Mosinie. Wszyscy, którzy się tutaj pojawią mogą liczyć na wiele atrakcji i okazji do dobrej zabawy. Na dużej scenie wystąpią zespoły znane zarówno dzieciom jak i dorosłym. Będą również przygotowane stanowiska z animacjami dla najmłodszych oraz stoiska gastronomiczne.

Na tę uroczystość zaprosiliśmy delegację z Somlószőlős, nieprzypadkowo – wyjaśniają organizatorzy – w taki symboliczny sposób, współcześnie, chcemy podziękować Węgrom za historyczne więzi jakie nas łączą i za historyczną pomoc militarną, bez której Cud nad Wisłą być może by się nie wydarzył.

Historycy podkreślają, że bitwa ta zatrzymała marsz wojsk sowieckich. Dzięki temu Polska zachowała niepodległość. Zaważyła też na losach Europy. Na czym polegała pomoc Węgier w 1920 roku?

Pomoc z Francji, na którą liczyliśmy niestety nie docierała z powodu blokady dostaw przez Niemcy, Austrię i Czechosłowację. Dodatkowo II Międzynarodówka Socjalistyczna, popierająca bolszewików, agitowała dokerów i marynarzy do blokowania przeładunku zaopatrzenia docierającego do Polski drogą morską przez port w Gdańsku. W początkach lipca 1920 rząd Węgier premiera Pála Telekiego postanowił w takiej sytuacji wesprzeć Polskę wysyłając nieodpłatnie w krytycznym momencie wojny 48.000.000 naboi karabinowych Mausera, 13.000.000 naboi Mannlichera, amunicję artyleryjską, 30.000 karabinów Mauser i kilka milionów części zapasowych, 440 kuchni polowych, 80 pieców polowych.

Oto ramowy program Festynu rodzinnego Spotkanie z Polską – Scena Plenerowa (plac 20 Października w Mosinie)

16:30 – koncert: Michał Kowalonek i zespół dziecięco-młodzieżowy Lumikulu

17:30 – Nasze wspólne wakacje – finał konkursu

17:30 – początek animacji dla dzieci, które zakończą się ok. 19:00

17:45 – koncert: Eleanor Gray

19:00 – koncert Spotkanie z… – Sztywny Pal Azji

Oficjalna Strefa Kibica

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz