Śrem

Spalanie kontrolowane

Dym z komina  Foto: lepszyPOZNAN.pl / ag

W wielu miejscach naszej metropolii spacery o tej porze roku nie należą do przyjemności. Wiążą się bowiem koniecznością oddychania powietrzem mocno miejscami “wzbogaconym” o dym wydobywający się z okolicznych domów. Nadal poważnym problemem jest palenia w domowych piecach m. in. śmieci. W Śremie planowane są kontrole, podczas których sprawdzane będzie czy nie dochodzi do takich sytuacji.

Zadania kontrolne w zakresie przestrzegania przepisów wprowadzonych tzw. uchwałą antysmogową Sejmiku Województwa Wielkopolskiego będą prowadzić w szczególności straże gminne, wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast, inspektorzy nadzoru budowlanego, Inspekcja Ochrony Środowiska oraz Policja na podstawie przepisów odrębnych – zapowiadają śremscy urzędnicy.

W grudniu kontroli takich mogą spodziewać się mieszkańcy miejscowości Zbrudzewo, Psarskie, Dalewo, Mechlin, a także Śremu. W samym mieście kontrole zaplanowano na ulicach Stary Rynek, plac 20 Października, Śniadeckiego, Ogrodowa, Wielka Rzeźnicka, Tatarkiewicza oraz Adama Mickiewicza.

Podczas kontroli możemy zostać poproszeni o przedstawienie rachunku czy faktury za zakupiony opał, pełną informację dotyczącą pochodzenia, wartości opałowej, zawartości popiołu oraz siarki w stosowanym opale. Powinniśmy także mieć świadectwo jakości, które będzie zawierało wyniki badań jakości opału wykonanych przez upoważnione laboratorium.

Wszystkich tych dokumentów należy domagać się od sprzedawców opału – podkreślają urzędnicy.

Uchwała antysmogową Sejmiku Województwa Wielkopolskiego wprowadziła zakaz stosowania m. in. węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem, mułów i flotokoncentratów węglowych. Zakaz dotyczy również węgla kamiennego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, które nie spełniają przyjętych norm jakościowych.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / ag

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz