BizNews

Solaris: 200 autobusów dla Belgii, tramwaj dla Lipska

Solaris urbino 12 hybrid  Foto: Solaris

Ponad 200 autobusów hybrydowych zamówi w spółce Solaris firma transportu publicznego z Belgii. To największy do tej pory kontrakt zdobyty w tym kraju przez fabrykę z Bolechowa. Mieszkańcy Lipska natomiast mogą już jeździć nowymi tramwajami tramino.

Spółka transportu publicznego we francuskojęzycznej części Belgii, Société Régionale Wallonne du Transport (SRWT) zamówi 208 autobusów hybrydowych. To największy do tej pory sukces naszego producenta autobusów na rynku belgijskim.

To niezwykle ważne zamówienie na hermetycznym rynku belgijskim, zdominowanym przez rodzimych producentów – podkreśla Zbigniew Palenica ze spółki Solaris – możemy zapewnić pasażerów grupy TEC, że dostarczymy pojazdy o najwyższym standardzie jakości i bezpieczeństwa, które ograniczają szkodliwe emisje spalin.

Solaris urbino 12 hybridZamówienie dotyczy dostarczenia łącznie 208 autobusów solaris urbino 12 hybrid, które będą eksploatowane w Belgii przez dwóch operatorów. Solaris otrzymał potwierdzenie zamówienia na 97 autobusów jeszcze w tym roku. Dziesięć z nich zostanie dostarczonych już we wrześniu tego roku, a kolejnych 111 zostanie zakupionych w pierwszym kwartale 2018 z terminami dostaw rozłożonymi na lata 2018-2019.

Całkowita wartość umowy ramowej z belgijską firmą to niemal 105.000.000,00 euro i przewiduje nie tylko dostawę samych autobusów, ale także serwisowanie pojazdów przez 8 lat, a serwisowanie magazynów energii przez 16 lat.

Mieszkańcy Lipska natomiast mogą już jeździć pierwszymi bimbami wyprodukowanymi przez spółkę Solaris i dostarczonymi do tego miasta. Przez najbliższe dni wszyscy nowe tramwaje kursują podczas specjalnych prezentacji organizowanych przez Leipziger Verkehrsbetriebe (LVB).

Zgodnie z podpisaną jeszcze w 2015 roku umową ramową LVB może zamówić do 41 tramwajów do 2020 roku. Do tej pory zamówionych zostało 14 sztuk tramino.

Nowe lipskie tramwaje są najlepszym przykładem nowoczesnego transportu publicznego w rozwijającym się mieście – mówił Burkhard Jung, Burmistrz Lipska – wraz z rosnącą liczbą mieszkańców rosną potrzeby komunikacyjne, to wyzwanie dla nas wszystkich.

W tej chwili Solaris współpracując z LVB uruchamia kolejne tramwaje przystosowując je do lipskiej sieci, przeprowadza jazdy testowe oraz prace związane z uzyskaniem homologacji. Trwa także motorniczych i osób odpowiedzialnych za serwis.

lipsk_02_karol_wach

Użyte w artykule zdjęcia: Solaris

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz