Murowana Goślina

Śnieżycowy Jar już wkrótce ponownie zachwyci

Śnieżycowy Jar  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Śnieżyca wiosenna, to niewielki, biały  kwiaty, który już wkrótce w pełni zakwitnie. Będzie można je podziwiać w rezerwacie przyrody Śnieżycowy Jar, położonym między Murowaną Goślinąa Obornikami.

Kwiaty już kwitną, jednak jego apogeum nastąpi najprawdopodobniej w weekend 18-19 marca. Wtedy też, będzie najlepsza okazja, by podziwiać porastające tutaj kobierce kwiatów w ich naturalnym środowisku. Tak przynajmniej przewiduje Jan Andrzejczyk, leśniczy z Uchorowa.

Śnieżyce wiosenne rosną dziko głównie w Sudetach i Karpatach, a szczególnie obficie w Bieszczadach. Poza terenami górskimi występuje niezwykle rzadko. Można ją spotkać tylko na Nizinie Śląskiej i oczywiście w Wielkopolsce. Roślina ta znajduje się pod częściową ochroną.

Trzeba jednak pamiętać, że do końca marca odbywają się ćwiczenia na poligonie w Biedrusku. Wstęp do Śnieżycowego Jaru możliwy jest zatem wyłącznie w weekendy.

Dojść do Śnieżycowego Jaru można ze Starczanowa, z obwodnicy Murowanej Gośliny zjazd na Mściszewo, następnie za drogowskazami na parking w Starczanowie, lub z Uchorowa jadąc z Obornik do Murowanej Gośliny skręcamy w Uchorowie w prawo na drogę gruntową – przypomina Monika Paluszkiewicz z Urzędu Miasta i Gminy Murowana Goślina.

Parking znajduje się pod lasem po prawej stronie, a dla osoby niepełnosprawne mogą zaparkować swój samochód tuż przy Śnieżycowym Jarze.

Pięknie wyglądające kwitnące kwiaty przyciągają co roku wuchtę wiary. Część z odwiedzających to miejsce osób chcąc sfotografować śwnieżyce wiosenne z bliska, niestety zadeptuje wiele roślin.

Odwiedzając Śnieżycowy Jar pamiętajmy, aby nie schodzić z wytyczonej ścieżki! – apeluje Monika Paluszkiewicz.

Śnieżycowy Jar

Użyte w artykule zdjęcia: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz