K U L T U R A

Smakoterapia – relacja

Smakoterapia-autorskie spotkanie z Iwona Zasuwa  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaskowiak

W sobotnie popołudnie w kawiarni Dobra i Wino mieliśmy okazję spotkać się z autorką książki „Smakoterapia”. „Matka smakoterapia” chcąc pomóc swojemu uczulonemu synowi, postanowiła zmobilizować również siebie do zmian w sposobie odżywiania.

Czymże jest zdrowe odżywianie? Pytając oto nie jedną jednostkę z pewnością uzyskamy ciekawe i różnorodne odpowiedzi. Prawdą jest, że wszystko zaczyna się w naszej głowie. O tym wielokrotnie mówiła podczas spotkania autorka książki.

Iwona Zasuwa podkreśla jak ważne jest wszystko to co nas otacza. To po czym chodzimy, czym umyta jest podłoga, to w jakim garnku gotujemy, a także do jakiego pojemnika czy naczynia wkładamy dziecku śniadanie. Życie w zdrowym stylu wcale nie jest łatwe, ale żeby się tego nauczyć trzeba stawiać małe kroki. Sama autorka wcale nie zakazuje świadomego popełniania grzechu. Bo przecież wszystko jest dla ludzi! Ważne by świadomie z pełną odpowiedzialnością wprowadzać w życie dobre zmiany, a nade wszystko obserwować swoje ciało. To, że mamy ochotę na coś kwaśnego ma swoje uzasadnienie. Każdy organ jest emocją.

Nie jestem ortodoksyjnym przedstawicielem żadnej dietetycznej koncepcji -odżywianie powinno być indywidualnie dostosowane do człowieka, do historii jego zdrowia i choroby-pisze w swojej książce autorka.

Cały czas doskonali swoją wiedzę czytając, rozmawiając z wybitnymi lekarzami nawiązującymi do medycyny chińskiej, bo zaczynała tak jak większość z nas szukając pomocy. Gdybyśmy za 30 lat zachorowali na nowotwór z pewnością teraz nie zastanawialibyśmy się czy zacząć zdrowo się odżywiać. Niestety brak motywacji, organizacji czasu, by zrobić coś dla siebie jest dla wielu ludzi zbyt trudne. Warto jednak podjąć ten trud, a efekty przyjdą z czasem.

W swojej książce „Smakoterapia” zawarła przepisy, które zaskoczą nas swą prostotą. Wszystko jest w zasięgu ręki. Choć nie oszukujmy się. Zakupiona marchewka w markecie może i wygląda apetycznie jednak mało wspólnego ma ze zdrowiem i nic nie zastąpi smaku tej wyrwanej prosto z ziemi. Nie szukajmy wymówek. Na wszystko i zawsze je znajdziemy. Gdybyśmy jednak byli skłonni do refleksji, sięgnęli głębiej w nasze wnętrze z pewnością zrozumielibyśmy sens konsumpcji i co dzieje się w naszym organizmie przygryzając pietruszkę, a nie wlewając ją w siebie.

„Królowa kaszy jaglanej „ Iwona Zasuwa to nie dietetyczka. Zafascynowana leczeniem za pomocą żywienia naturalnego prowadzi cykl warsztatów edukacyjnych, kulinarnych „”Żyj i jedz zdrowo” oraz Akademię Smakoterapii dla dzieci, która jest jej oczkiem w głowie. Sama autorka w swojej książce „Smakoterapia” napisała: Dzieciaki- przyszłość świata, nierzadko wbrew temu , co sądzą o nich rodzice-mają najbardziej otwarte głowy na zmiany! Iwona Zasuwa to przede wszystkim wspaniała osobowość, która w ferworze różnych spraw odnalazła tę równowagę zaczynając od tego co najważniejsze-Bo wszystko zaczyna się w naszej głowie.

Tekst: Ewelina Jaśkowiak

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaskowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz