POZnań

Silne burze znów przejdą nad Poznaniem

Burza nad Maltą  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił drugi stopień ostrzeżenia dotyczące burz z gradem. Ostrzeżenie obowiązuje od dzisiaj od godziny 19 do godziny 8 rano w sobotę. IMGW informuje, że burze dotrą także do Poznania.

Oczekiwane są burze, które będą towarzyszyć bardzo silnym opadom deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywom wiatru o prędkości do 90 km/h, lokalnie nawet do 110 km/h. Możliwe jest także wystąpienie gradu o średnicy nawet do 4 cm. Ostrzeżenie obowiązuje w większości regionów Polski.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk wynosi 80%, ale stopień ostrzeżenia może się zmienić ze względu na dynamiczną sytuację pogodową.

Zaleca się zabezpieczenie przedmiotów, które mogą zostać porwane przez wiatr oraz nie pozostawianie rzeczy na parapetach, tarasach i balkonach.

IMGW wydał także poradnik, w którym wyjaśnione są zasady zachowania się podczas burzy. Osoby, które znajdą się poza domem podczas burzy, powinny znaleźć jak najszybciej bezpieczne schronienie, unikając miejsc pod drzewami. Wskazane jest unikanie otwartej przestrzeni, ale jeśli nie jest to możliwe, należy znaleźć obniżenie terenu i kucnąć ze złączonymi nogami, aby uniknąć uderzenia pioruna.

Osoby przebywające w grupie powinny się rozproszyć. Unikaj dotykania metalowych przedmiotów na zewnątrz w czasie burzy, a także przebywania w wodzie. Bezpiecznym miejscem podczas burzy jest samochód. Osoby, które znajdą się w aucie powinny w nim pozostać.

W domu przed nadejściem burzy zaleca się zamknięcie okien i drzwi, a także usunięcie niezabezpieczonych przedmiotów z balkonów, parapetów i ogrodów. Lepiej unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci. W przypadku uderzenia pioruna w sieć elektroenergetyczną może dojść do porażenia. Należy odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy, aby go chronić przed uszkodzeniem. Warto również mieć świeczki lub latarkę w zasięgu ręki na wypadek przerw w dostawie prądu.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz