POZnań

Siłaczki

Siłaczki  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaśkowiak

Sobotnim przedpołudniem na Placu Wolności przemknęło kilkadziesiąt stylizowanych rowerów z pięknie wystrojonymi paniami i panami. Wszystko za sprawą filmu “Siłaczki” o polskich emancypantkach walczących o prawa kobiet.

Film realizowany jest od zeszłego roku, a do kin ma wejść pod koniec listopada czyli w setną rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych.

Prawie 100 lat temu na mocy dekretu podpisanego 28 listopada 1918 r. przez marszałka Józefa Piłsudskiego polskie kobiety otrzymały prawa wyborcze. Również z tej okazji powstają właśnie „Siłaczki” – dokument o pierwszych polskich feministkach.

Autorami i producentami filmu są Marta Dzido i Piotr Śliwowski – twórcy m.in. głośnego i nagradzanego dokumentu o bohaterkach rewolucji Sierpnia 80 “Solidarność według kobiet”- pierwszego polskiego filmu dokumentalnego współfinansowanego z crowdfundingu.

Rolę sufrażystek odegrały poznanianki. Zresztą w filmie znajdziemy wiele poznańskich wątków m.in. sufrażystki Aniela i Zofia Tułodzieckie. Produkcję częściowo finansuje Miasto Poznań.

Tekst: Ewelina Jaskowiak

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaśkowiak, Ewelina Jaskowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz