Sport

Siatkówka: Energetyk pokonał broniące tytułu MP

Mistrzostwa Polski Juniorek - Enea Energetyk Poznań  Foto: materiały prasowe / Marek Żyńczak

W środę w Arenie Kalisz rozpoczęły się mistrzostwa Polski juniorek 2020. Pierwszy dzień rywalizacji zainaugurowało spotkanie zespołu gospodyń Energa MKS SMS Kalisz z GKS Wieżyca 2011 Stężyca. Kaliszanki zwyciężyły 3:0. W drugim spotkaniu grupy B po zaciętym, pięciosetowym boju zawodniczki ŁKS Siatkówka Żeńska Szkoła Gortata Łódź okazały się lepsze od Elite Volley Kraków. W sesji popołudniowej Łaskovia Łask wygrała z UKS Chemikiem SMS Olsztyn 3:1. Natomiast w ostatnim starciu dnia Enea Energetyk Poznań pokonała obrońcę tytuł sprzed roku LTS Legionovię Legionowo 3:1. Sponsorem turnieju jest PKN ORLEN.

Mistrzostwa Polski juniorek zainaugurowało środowe spotkanie gospodyń turnieju – drużyny Energa MKS SMS Kalisz z GKS Wieżyca 2011 Stężyca. Kaliszanki bardzo szybko narzuciły rywalkom swój rytm gry. Bardzo dobrze w ataku spisywała się Paulina Damske oraz Martyna Czyrniańska. Zawodniczkom ze Stężycy nie można było odmówić walki i zaangażowania, jednak w pełni zasłużone zwycięstwo odniosły siatkarki z Kalisza.

Pozornie mogło się wydawać, że był to łatwy mecz. Jednak wcale tak nie było. Oba zespoły były dobrze przygotowane do gry przeciwko sobie, pod kątem taktycznym. Drużyny próbowały szukać słabości swoich przeciwników. Natomiast fakt jest taki, że wygraliśmy pierwszy mecz turnieju 3:0. Początek zawsze jest bardzo trudny i ważne jest, aby dobrze wejść w rozgrywki. Cieszę się, że tak dobrze weszliśmy w tej turniej. Udało się „przepalić” dziewczyny. Przed nami kolejny mecz. Ten dzień już zamykamy i skupiamy się na czwartkowym spotkaniu. Teraz interesuje nas tylko i wyłącznie mecz z drużyną z Krakowa – powiedział Marcin Widera, trener Energa MKS SMS Kalisz.

W kolejnym spotkaniu nie brakowało emocji. Po przeciwnych stronach siatki stanął zespół Elite Volley Kraków i ŁKS Siatkówka Żeńska Szkoła Gortata Łódź. Mimo, że krakowska drużyna prowadziła już 2:0 w meczu, to w dalszej części pozwoliła się rozegrać łodziankom. Te wykorzystały swoją szansę i w kolejnych trzech setach w najważniejszych momentach zachowały chłodną głowę, zwyciężając ostatecznie 3:2.

Mecz zaczęłyśmy średnio, ale z czasem rozegrałyśmy się i poznałyśmy halę. Dzięki temu z każdym kolejnym setem grało się nam coraz lepiej. Dałyśmy z siebie wszystko. Myślę, że było to widać na boisku. Mam nadzieję, że w kolejnych dniach będziemy prezentować się równie dobrze. Muszę przyznać, że po trzech miesiącach przerwy w grze było nam trudno wrócić do treningów i formy. Jednak cieszymy się, że możemy grać w turnieju finałowym mistrzostw Polski juniorek. Kluczem do dzisiejszego zwycięstwa było przyjęcie i wiara w wygraną – wyznała Oliwia Laszczyk, przyjmująca ŁKS-u i jednocześnie MVP środowego pojedynku.

Sesję popołudniową mistrzostw Polski juniorek rozpoczęło spotkanie pomiędzy Łaskovia Łask i UKS Chemik SMS Olsztyn. Pierwszą partię meczu z wysokiego “c” rozpoczęły zawodniczki Łaskovii, wygrywając pewnie 25:13. W ataku bardzo dobrze spisywała się Wiktoria Kubryn. W drugiej partii role się odwróciły. Podopieczne Macieja Dobrowolskiego wyciągnęły wnioski z porażki i w kolejnej części meczu toczyły równą walkę z przeciwniczkami. Co najważniejsze, zaciętą końcówkę graną na przewagi rozstrzygnęły na swoją korzyść 29:27. Jednak już trzeci i czwarty set należał do młodych siatkarek z Łasku, które wygrały do 14.

Jesteśmy bardzo szczęśliwe. To nasze pierwsze zwycięstwo podczas tego turnieju. Mam nadzieję, że będzie coraz lepiej. Liczę na to, że w czwartek przeciwko drużynie z Poznania zagramy równie dobrze, a dzień później przeciwko Legionovii. Bardzo chciałybyśmy awansować do najlepszej czwórki turnieju. Mam nadzieję, że damy radę. Trochę nerwów przed meczem było, ponieważ zagrałyśmy pierwszy mecz po przerwie spowodowanej koronawirusem. Wydaje mi się, że poszło nam całkiem dobrze, mimo że uciekł nam ten jeden set – zauważyła Ada Filipowicz, libero Łaskovia Łask i MVP starcia przeciwko olsztyńskiej ekipie.

Pierwszy dzień mistrzostw Polski juniorek w Kaliszu zakończył mecz pomiędzy Enea Energetyk Poznań i LTS Legionovia Legionowo. Seta otwierającego bardzo pewnie wygrały obrończynie tytułu z Legionowa 25:15. W kolejnych setach na parkiecie duże lepiej natomiast spisywały się poznanianki, który wystrzegały się prostych błędów. Do tego świetnie broniły i wyprowadzały skuteczne kontrataki. Legionowiankom nie można było odmówić walki, ale podopieczne Pawła Kowala w środę musiały uznać wyższość rywalek, które wygrały spotkanie 3:1.

Cieszy nas bardzo ta wygrana. Jednak to co, cieszy najbardziej to wygrana na starcie mistrzostw Polski juniorek. To nam daje dużo lepszy start. Na pewno dużo łatwiej i prościej będzie nam podejść do kolejnego spotkania. Gdybyśmy dzisiaj przegrali, to w czwartek gralibyśmy mecz o przysłowiowe wszystko. Dzięki wygranej mamy pewien bufor bezpieczeństwa. Muszę przyznać, że nie weszliśmy dobrze w to spotkanie. Było to widać. Popełnialiśmy dość sporo błędów. Jednak z każdą kolejną akcją łapały rytm. Od drugiego seta graliśmy już swoją siatkówkę – podsumował Marcin Orlik, trener Enea Energetyk Poznań.

Podczas turnieju mistrzostw Polski juniorek w Kaliszu, podobnie jak w latach poprzednich, wybrane zostaną laureatki programu Red Bull „Siatkarskie Skrzydła”.

Program Red Bull „Siatkarskie Skrzydła” dedykowany jest wyróżniającym się młodym siatkarzom i siatkarkom, którzy biorą udział w finałach o mistrzostwo Polski. Po kilku dniach zmagań wyłonione zostaną osoby najlepiej prezentujące się na konkretnej pozycji, które tym samym zostaną włączone w innowacyjny program sponsora.

Program i wyniki MP juniorek 2020 w Kaliszu
1 lipca (środa)
Grupa B

Energa MKS SMS Kalisz – GKS Wieżyca 2011 Stężyca 3:0 (25:13, 25:13, 25:17), MVP: Julia Mazur
Elite Volley Kraków – ŁKS Siatkówka Żeńska Szkoła Gortata Łódź 2:3 (25:20, 27:25, 18:25, 21:25, 11:15), MVP: Oliwia Laszczyk
Grupa A
Łaskovia Łask – UKS Chemik SMS Olsztyn 3:1 (25:13, 27:29, 25:14, 25:14), MVP: Ada Filipowicz
Enea Energetyk Poznań – LTS Legionovia Legionowo (15:25, 25:21, 25:19, 25:20), MVP: Martyna Pisarska

2 lipca (czwartek)
Grupa B

10.00 GKS Wieżyca 2011 Stężyca – ŁKS Siatkówka Żeńska Szkoła Gortata Łódź
13.00 Energa MKS SMS Kalisz – Elite Volley Kraków
Grupa A
16.00 UKS Chemik SMS Olsztyn – LTS Legionovia Legionowo
19.00 Łaskovia Łask – Enea Energetyk Poznań

3 lipca (piątek)
Grupa B

10.00 Elite Volley Kraków – GKS Wieżyca 2011 Stężyca
13.00 ŁKS Siatkówka Żeńska Szkoła Gortata Łódź – Energa MKS SMS Kalisz
Grupa A
16.00 Enea Energetyk Poznań – UKS Chemik SMS Olsztyn
19.00 LTS Legionovia Legionowo – Łaskovia Łask

4 lipca (sobota)
10.00 mecz o 7. Miejsce
13.00 mecz o 5. Miejsce
16.00 I półfinał: I m (grupa A) – II m (grupa B)
19.00 II półfinał: I m (grupa B) – II m (grupa A)

5 lipca (niedziela)
10.00 mecz o 3. Miejsce
13.00 mecz o 1. miejsce

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Marek Żyńczak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz