K U L T U R A

Scena parowozownia. Czy powstanie w Poznaniu stała scena cyrkowa?

Stara Parowozownia na Łazarzu  Foto: materiały prasowe

„Scena parowozownia” to pomysł na kolejny teatr w Poznaniu. Oryginalne przedsięwzięcie budowy stałego teatru akrobatycznego, wzorowane na podobnych europejskich przedsięwzięciach ma szansę powstać na Łazarzu w budynku starej parowozowni.

Stara Parowozownia na ŁazarzuWP_20151209_12_24_38_ProKoncepcja zakłada stworzenie w budynku szkoły akrobatycznej, parku trampolin oraz sali widowiskowej z widownią na blisko 500 osób.

Teatr kilka tygodni temu podpisał już umowę najmu budynku starej parowozowni. Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem projektu architektonicznego budynku oraz pozyskaniem funduszy na budowę – mówi Tomasz Rodak – pomysłodawca przedsięwzięcia, założyciel i aktor poznańskiego teatru akrobatycznego „Z głową w chmurach”.

W 1932 roku powstał w Poznaniu pierwszy, stały budynek cyrkowy w Polsce. Charakterystyczny budynek stał na Jeżycach, w sąsiedztwie ulicy Poznańskiej. W latach 30-tych odbywały się tam przedstawienia cyrkowe oraz działało varietes. Budynek spłonął w noc sylwestrową w 1994 roku. Obecnie w tym miejscu stoją budynki mieszkalne.

Cyrk  Olimpia przy Poznanskiej - 1993

Twórcy oraz aktorzy Teatru „Z głową w chmurach” postanowili reaktywować ideę teatru akrobatycznego w Poznaniu. Tego typu instytucje z powodzeniem funkcjonują w Europie zachodniej i Ameryce Północnej. Wystarczy wspomnieć tu słynny kanadyjski teatr akrobatyczny Cirque du Soleil.

Pomysłodawcy nowej sceny chcą ją umieścić w opuszczonym i nieco zapomnianym budynku dawnej lokomotywowni PKP przy ulicy Kolejowej. Właścicielem kompleksu są Polskie Koleje Państwowe. PKP przeznaczyły budynek oraz otaczający go teren pod wynajem.

W XX wieku budynek był kilkukrotnie modernizowany. Dobudowano do niego między innymi podłużne skrzydło warsztatowe oraz wykonano nowe, trójkątne świetliki na dachu. Od kilkunastu lat lokomotywownia jest nieużywana. Ze względu jednak na jej historyczny charakter w lipcu 2015 roku Wojewódzki Konserwator Zabytków w Poznaniu wpisał obiekt do rejestru zabytków.

Teren opracowania nie posiada opracowanego lub wszczętego planu miejscowego. Według wytycznych zawartych w Studium dotyczącym „wolnych torów” jako cel nadrzędny wyznaczono tu wykształcenie atrakcyjnej przestrzeni publicznej.

Przygotowaniem projektu architektonicznego nowego teatru zajęła się Autorska Pracownia Projektowa Sławomira Rosolskiego, która w Poznaniu jest autorem między innymi Brovarii na poznańskim Starym Rynku oraz City Park w dawnych koszarach przy ulicy Ułańskiej.

Koncepcja zakłada stworzenie w budynku dawnej parowozowni szkoły akrobatycznej (obecnie szkoła funkcjonuje w budynku przy ul. Mansfelda na Jeżycach), siedziby teatru „Z głową w chmurach”, parku trampolin oraz sali widowiskowej z widownią na blisko 500 osób.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz