POZnań

Sądowy finał kradzieży “na legendę”

Sąd rejonowy Poznań-Stare Miasto  Foto: © lepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga

Pięć osób, które okradło seniorów metodą na legendę stanie przed Sądem. Ich łupem padło łącznie ponad 20.000,00 złotych. Ich ofiarami jest 9 starszych osób.

Cztery kobiety i mężczyzna działali na terenie Poznania i powiatu poznańskiego od września 2015 roku do lutego 2016 roku – wyjaśniają policjanci z Poznania – 2 tym czasie 9 seniorów narazili na straty ponad 20.000,00 złotych.

Pierwsze dwie osoby zatrzymano w tej sprawie w Poznaniu. Kolejne dwie zostały aresztowane na Polskiej granicy. Ostatnia z podejrzanych bezpośrednio po zatrzymaniu trafiła do więzienia, w którym do chwili obecnej odbywa karę za inne przestępstwa. Podejrzani mają od 20 do 50 lat.

Cała grupa swoich ofiar szukała wśród seniorów. Kontaktując się przedstawiali się jako pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia i oferowali sprawdzenie stanu zdrowia i refundację leków. Podawali się również się za pracowników administracji i wchodzili do mieszkań pod pretekstem kontroli liczników lub naprawy usterki.

Natomiast kiedy mówili, że są z opieki społecznej oferowali zwrot kosztów za leczenie – relacjonują prowadzący śledztwo policjanci – za każdym razem kiedy już zostali wpuszczeni do mieszkania odwracali uwagę właścicieli, a następnie kradli pieniądze oraz biżuterię.

Oszuści łącznie usłyszeli 9 zarzutów, a za kradzieże grozi im teraz 5 lat więzienia. Dodatkowo jedna z kobiet może zostać skazana za kradzież z włamaniem. Za ten czyn może trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Pamiętajmy o ograniczonym zaufaniu do obcych, nie wpuszczajmy nieznajomych do mieszkań jeżeli nie znamy celu ich wizyty – apelują szkieły – jeśli pojawi się u nas przedstawiciel jakiejkolwiek instytucji, bez otwierania drzwi sprawdźmy telefonicznie, czy był do nas kierowany.

Jeśli mamy choćby tylko podejrzenie, że osoba kontaktująca się z nami to oszust zawiadommy natychmiast policjantów dzwoniąc pod numerem alarmowym 997 lub 112.

Użyte w artykule zdjęcia: © lepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz