Sport

Są jeszcze wolne miejsca na Poznańskie Dragony 2023

Poznanskie Dragony 2019 - smocze łodzie-13  Foto: materiały prasowe

W sobotę 10 czerwca poznańską Maltę opanują smoki – XIII edycja Mistrzostw Szkół w Smoczych łodziach i 5. edycja Mistrzostw w Smoczych łodziach dla Firm i Instytucji oraz kajaki turystyczne – 7. Poznań Canoe Challenge. A to wszystko pod jedną wspólną nazwą Poznańskie Dragony 2023. Organizatorem imprezy przeprowadzonej pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania jest Fundacja Wielkopolska Pracownia Pomysłów. Zawody odbędą się w ramach 86. Mistrzostw Polski Seniorów w kajakarstwie.

W 7. edycji Poznań Canoe Challenge. na starcie stanie 30 dwuosobowych kajaków (60 osób) z amatorami sportów wodnych na pokładzie. Osady mogą być dobrane dowolnie – nie ma podziału na wiek i płeć (start dla osób które ukończyły 18 lat). Wszyscy uczestnicy będą mieli do przepłynięcia 3 okrążenia o łącznej długości 5 km. Każdy dostaje medal i pamiątkową koszulkę, zwycięzcy puchary i atrakcyjne nagrody rzeczowe! 

W Mistrzostwach Szkół Smoczych łodzi „Poznańskie Dragony 2023” na starcie stanie 25 osad. Zawody na łodzi na której z przodu znajduje się głowa smoka, z tyłu jego ogon, w środku natomiast 10 osób wiosłujących, sternik i bębniarz mają na celu propagowanie poprzez zabawę wodnych dyscyplin sportowych wśród młodych Wielkopolan. Dotychczas we wszystkich edycjach wzięło udział ponad 4 tysiące uczniów. Udział szkół bezpłatny!

Ostatnią imprezą tego dnia będzie 5. edycja Mistrzostw w Smoczych łodziach dla Firm i Instytucji – na starcie stanie maksymalnie 20 osad. Zawody mają na celu propagowanie poprzez zabawę wodnych dyscyplin sportowych wśród pracowników firm, instytucji oraz klubów a także zaproponowanie atrakcyjnego sposobu na spędzenie czasu wolnego w gronie przyjaciół i współpracowników.

Zawody rozgrywane będą w 3 kategoriach:

  1. FAN – konkurencja dla amatorów – pracowników firm i instytucji
  2. SPORT – konkurencja dla wszystkich chętnych klubów sportowych
  3. Sport MIX – dla wszystkich chętnych jednak osada składa się z minimum 8 osób, w tym minimum 4 kobiety wiosłujące

W zeszłorocznej edycji Dragonów udział wzięło niemal 550 uczestników. Rywalizację rozpoczęli kajakarze. Na starcie 6. edycji Poznań Canoe Challenge stanęło 31 osad z 62 śmiałkami na pokładzie. Wśród nich mistrz świata i dwukrotny medalista Igrzysk Olimpijskich z Seulu Marek Łbik. Po zaciętej walce jako pierwszy na linii mety zameldował się duet Konrad Irski/ Rafał Nowak.

Po skończonej rywalizacji kajakarzy do smoczych łodzi wsiedli uczniowie szkół, w sumie 20 osad. I choć na podium stają zazwyczaj tylko najlepsi to u nas wszystkie uczestniczące szkoły otrzymały za udział pamiątkową replikę srebrnego medalu olimpijskiego z Seulu (1988 r.) Marka Łbika, a większość wyjechała z Malty z nagrodami. Najlepszą w kategorii – klasy 1-5 osadą okazała się Gaudium Et Studium. Z klas 6-8 najszybsi byli uczniowie SP 61 Poznań.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz