Łazarz

Rynek Łazarski: od-nowa

Rynek Łazarski w latach 50.tych  Foto: Jan Kurek

Tak wyglądał Rynek Łazarski na przełomie lat 50 i 60 ubiegłego wieku. Jak wygląda teraz może się przekonać każdy, kto odwiedzi to miejsce, które trudno niestety nazwać wizytówką dzielnicy. To ma się jednak zmienić. Rynek przejdzie remont, podczas którego wypięknieje, poszerzy się także o funkcje społeczne i kulturowe, zyska nowe elementy architektoniczne. Metamorfoza ma się dokonać do końca 2018 roku.

Miasto ogłosiło właśnie konkurs, który ma wyłonić najbardziej atrakcyjne rozwiązania dla tego miasta. Same prace budowlane mają się rozpocząć jesienią 2017 roku.

Rynek Łazarski to serce dzielnicy, liczę, że konkurs wyłoni ciekawe projekty do realizacji – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Poznania – prace związane z modernizacją Rynku Łazarskiego są już zapisane w budżecie miasta i Wieloletnim Planie Finansowym, to kwota kwota 10.000.000 złotych.

Zgodnie za założeniami Rynek Łazarski ma w przyszłości stać się lokalnym centrum, integrującym przestrzennie, funkcjonalnie i kompozycyjnie przestrzeń całej dzielnicy. Przedstawione do konkursu projekty mają zatem wydobyć i wzmocnić potencjał handlowo-usługowy, społeczny, kulturowy i rekreacyjny tego miejsca. Proponowane rozwiązania uwzględniać mają także powiązania komunikacyjne i funkcjonalne w odniesieniu do obszaru dzielnicy.

Rynek Łazarski ma mieć zmodernizowaną całą infrastrukturę istniejącego targowiska, nową nawierzchnię, a także nowe elementy urbanistyczno-architektonicznych, które mają przyczynić się w przyszłości do podniesienia atrakcyjności tego miejsca.

W najbliższych dniach czeka nas spotkanie ze spółką Targowiska, chcemy porozmawiać o podniesieniu jakości przestrzeni pozostałych śródmiejskich rynków, ze względu na możliwości finansowe miasta musimy rozłożyć wszystkie zamiary na etapy – dodaje Mariusz Wiśniewski – na pewno jednak trzeba przynajmniej pomyśleć o poprawie estetyki rynków.

Wiceprezydent dodał także, że śródmiejskie rynki i place to duży potencjał miasta, ponieważ to nie tylko miejsca handlu, ale też spotkań mieszkańców.

Najświeższe informacje z Łazarza znajdziesz zawsze na portalu lazarz.pl.

Użyte w artykule zdjęcia: Jan Kurek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz