Aglomeracja

Ruszyły zapisy na bieg „Policz się z cukrzycą”

XIX finału WOŚP - CK Zamek - 09.01.2011 r.  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

To już tradycja, że Finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy towarzyszy wyjątkowy bieg, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem zachorowań na cukrzycę. W styczniu 2021 roku bieg odbędzie się już po raz 15., jednak z uwagi na względy epidemiczne, w nieco innej, niż dotąd, formie.

Tysiące uczestników biegnących w tym samym momencie ulicami różnych miast i miasteczek – tak jeszcze podczas 28. Finału WOŚP wyglądał Bieg „Policz się z cukrzycą”. W styczniu 2021 roku wydarzenie będzie mieć swą kolejną odsłonę, jednak z uwagi na pandemię koronawirusa, nieco zmieni formę. Biegacze nie będą już brać udziału w jednym dużym wydarzeniu, ze startem i metą we wcześniej wskazanych lokalizacjach na terenie Poznania, lecz sami zadecydują o miejscu i trasie biegu – będą mogli pokonać dystans 5 km w dowolnym miejscu, w dniu 29. Finału WOŚP, czyli 10 stycznia.

Niezmienna pozostaje natomiast idea Biegu – wyrażenie solidarności z diabetykami i wsparcie programu, dzięki któremu kobiety ciężarne z cukrzycą mogą rodzić zdrowe dzieci.

Jak zapisać się na Bieg?

Zapisy na 15. Bieg „Policz się z cukrzycą” wystartowały 14 listopada, w Światowym Dniu Cukrzycy. Chętni zgłoszeń dokonywać mogą poprzez platformę Slot Market do 3 stycznia lub wyczerpania limitu miejsc (7000 osób). Warunkiem zapisu jest wniesienie opłaty startowej.

Osoby, które dokonają zgłoszenia na stronie, na początku grudnia dołączyć będą mogły do wirtualnego wydarzenia na platformie All You Need Is Running, a następnie, korzystając z ulubionej aplikacji do śledzenia aktywności fizycznej, dodać swój wynik do sumy „wybieganych” przez uczestników Biegu kilometrów.

Uczestnicy, który zapiszą się na Bieg i uiszczą opłatę startową, otrzymają pakiet startowy, składający się m.in. z koszulki biegowej i numeru startowego.

Fundacja WOŚP a walka z cukrzycą

Organizacja biegu związana jest bezpośrednio z realizowaną przez Fundację WOŚP akcją „Policz się z cukrzycą”, której celem jest pogłębienie wiedzy Polaków na temat cukrzycy, promowanie efektywniejszego leczenia diabetyków oraz zdrowego stylu życia jako sposobu zapobiegania rozwojowi choroby.

Fundacja prowadzi także Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi dla Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą, w ramach którego kobietom z cukrzycą typu I, które planują ciążę lub są w pierwszym trymestrze, wypożyczane są nieodpłatnie pompy insulinowe. Do października 2020 roku Fundacja zakupiła 1573 pompy insulinowe, z czego 100 z nich zostało w całości sfinansowanych dzięki środkom z pakietów startowych biegów „Policz się z cukrzycą”, organizowanym w latach 2014-2020.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz