K U L T U R A

Rusza 18. edycja Millennium Docs Against Gravity

Projektor kinowy  Foto: Samuel Zeller

W piątek rusza 18. edycja Millennium Docs Against Gravity. Jest to największy festiwal filmów dokumentalnych w kraju – w tym roku pod hasłem „Świat się budzi”. Festiwalowe filmy będzie można obejrzeć w Kinie Muza między 3. a 12. września. Po raz pierwszy przyznana zostanie ufundowaną przez Miasto Nagroda Wolności.

W ramach 18. Millennium Docs Against Gravity w Kinie Muza odbędzie się 159 projekcji 58 filmów w 15 sekcjach festiwalowych takich jak: alfabet protestu; bohaterowie są wśród nas; czwarte oko; fetysze i kultura; historie intymne; oblicza Ameryki Łacińskiej; klimat na zmiany czy sekcja dla dzieci OKI DOKI.

Przygotowaliśmy też 23 wydarzenia dodatkowe, na które zaprosiliśmy 12 twórców i bohaterów wyświetlanych w tym roku produkcji.

Nagroda Wolności, po raz pierwszy

Spośród 14 filmów nominowanych do ogólnopolskiego Konkursu Głównego Jury w składzie: Justyna Kopińska, Ewa Zgrabczyńska oraz Antoni Komasa- Łazarkiewicz wyłoni tytuł, który najwierniej broni fundamentów wolności, walcząc w swoim dokumentalnym przekazie o godność i prawa człowieka. Zwycięzca otrzyma nagrodę o wysokości 3000€. Ogłoszenie wyników i wręczenie statuetki nastąpi w piątek, 3 września.

Jestem przekonany, że w ten sposób budujemy piękną nową tradycję, dzięki której docenimy nie tylko twórcze zaangażowanie w losy współczesnego świata, ale również podkreślimy na arenie międzynarodowej, że obrona prawa do wolności jest ważną częścią tożsamości mieszkańców i mieszkanek Poznania. Kino to medium, które pokazuje, jak w wielu krajach na świecie ludzie walczą od lat o swobody obywatelskie i jak kruchy jest to dar – mówi prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. 

Widzowie i widzki z Poznania będą mogli też oddać swój głos i tym samym  wziąć udział w przyznaniu ogólnopolskiej nagrody publiczności “Co jest grane”. Głosować będzie można tradycyjnie: po seansach, wrzucając kartę do urny. 

Gdzie, za ile i na co dostać bilety?

Wstęp na festiwalowe spotkania, dyskusje, wykłady i warsztaty jest wliczony w cenę biletu na seanse. Pierwszeństwo zajęcia miejsc na takie wydarzenia dodatkowe mają posiadacze biletów.

Bilety na filmy można kupić w kinowej kasie przy ul. Św. Marcin 30 oraz przez internet.

Wejściówki na seanse do godziny 16:00 to koszt 12 zł, wstęp na popołudniowe projekcje – 15 zł. Przy zakupie minimum 10 biletów cena spada do 10 zł za sztukę. Festiwal odbywa się w formule hybrydowej. Na odsłonę online zapraszamy tuż po zakończeniu odsłony offline. Festiwalowe produkcje będzie można obejrzeć między 16 września a 3 października na platformie festiwalowej mdag.pl.

Użyte w artykule zdjęcia: Samuel Zeller

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz