POZnań

Rusałka – jezioro, które łączy

jezioro Biezdruchowo  Foto: UMiG Pobiedziska

W ramach akcji „Rusałka – jezioro, które łączy” poznaniacy będą mogli w sobotę, 18 września poznać nieznany dla wielu mieszkańców fragment historii stolicy Wielkopolski. W programie wystawa, przejazd rowerowy oraz koncert, który odbędzie się na wodzie.

Wszystkie te trzy miejsca – Jezioro Rusałka, Jezioro Maltańskie, Szkoła Podstawowa nr 57 im. Józefa Kostrzewskiego w Krzyżownikach – Smochowicach oraz nieczynny już, poznański stadion im. Edmunda Szyca wiąże się z tragicznym losem ludności żydowskiej podczas II wojny światowej.

W ramach akcji odbędzie się wystawa „Steineck”, która zestawi dwa światy.Mroczną przeszłość szkoły w Krzyżownikach z przyjazną współczesnością. Budynek szkoły w roku 1940 szkoły został przekształcony w obóz Steineck, w którym to władze hitlerowskie więziły Żydów. To właśnie ci więźniowie pracowali przy budowie jeziora Rusałka. Wystawa przybliży historię Steineck, z wyszczególnieniem Benjamina Jacobsa oraz Zalmana Kłodawskiego, który po wojnie utrzymywał bliską więź z uczniami i nauczycielami szkoły.

Odbędzie się także przejazd rowerowy, którego współorganizatorem jest stowarzyszenie Rowerowy Poznań. Połączy on dwa poznańskie jeziora – Jezioro Maltańskie i Rusałkę. Oba akweny mają podobną historię i zostały zaprojektowane przez niemieckich architektów oraz wykopane przez żydowskich więźniów. Wiedzę na ten temat przybliży prof. UAM Rafał Rosół – specjalista historii Poznania, który będzie rowerowym przewodnikiem. Trasa rowerowa będzie obejmowała także Stadion im. Edmunda Szyca, który w trakcie II Wojny Światowej był największym obozem pracy dla Żydów.

tuż przed zachodem przy śluzie Bogdanki rozpocznie się niezwykły koncert na wodzie „Rozrzucone kamienie”. 15 uczniów poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza i 15 wioślarzy połączy siły w wyjątkowym epitafium, które wydarzy się na samym jeziorze. Utwór pisany dźwiękami po tafli wody skomponował Maciej Muraszko, wszechstronny muzyk i kompozytor.

Rusałka – jezioro, które łączy

12:00 – Wernisaż wystawy „Steineck” w Szkole Podstawowej nr 57 im. Józefa Kostrzewskiego, znajdującej się na ulicy Leśnowolskiej 35 w Poznaniu (Krzyżowniki-Smochowice)
16:00 – Przejazd rowerowy: start godz. 16:00, przystanek kolejki wąskotorowej Maltanka – pomnik przy Skwerze Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – śluza Bogdanki nad Jeziorem Rusałka.
18:00 – śluza Bogdanki koncert na wodzie „Rozrzucone kamienie”

Użyte w artykule zdjęcia: UMiG Pobiedziska

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz