K U L T U R A

Rozmowy Kwaśniewskiego z Córami Słońca i The White Panda – zdjęcia

Mariusz Kwaśniewski na żywo vol. 25: Córy Słońca, The White  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Mariusz Kwaśniewski na żywo w Blue Note we wtorek gościł zespół Córy Słońca oraz The White Panda. Tym razem na scenie zaprezentowali się laureaci tegorocznej edycji festiwalu Fama.

Wszystko we wszechświecie płynie.Dwie energie, pozornie krążące dookoła siebie muszą się spotkać w odpowiednim czasie żeby wejść w reakcje, to właśnie Córy Słońca. Duet tworzą Hanka Łubieńska i Marta Wołczecka. Poznały się przypadkiem w Poznaniu, choć ich drogi wielokrotnie przecinały się w Gorzowie Wlkp. Po raz pierwszy zaprezentowały się podczas gali wręczenia Bursztynowych Pierścieni 2020 w Szczecinie. Ich performance „Ideał Człowieka” to śmiała podróż przez emocje na bazie tekstów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i muzyki eksperymentalnej. W sierpniu 2021 zostały laureatkami Festiwalu Fama, gdzie otrzymały główną nagrodę TRYTON za najlepszą kreację zbiorową festiwalu, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza.

Zespół The White Panda tworzą Krzysztof Kiełpiński i Tomasz Czyżewski. Energia i doświadczenie sceniczne Krzysztofa (który zasłynął m.in. Piosenką o chomikach w Filharmonii Dowcipu Waldemara Malickiego i był liderem rockowego zespołu Wake Up w Poznaniu) plus charyzma i wirtuozeria Tomka (utalentowanego bydgoskiego gitarzysty, lidera m.in. Steel Drunk i Mz. Taken) dają razem jedyny w swoim rodzaju klimat. Melodyjne, czasem dowcipne, autorskie piosenki w surowych aranżacjach z wykorzystaniem dwóch gitar akustycznych, wzbogacanych dodatkowymi efektami lub instrumentami klawiszowymi szybko wpadają w ucho, łatwo zapadają w pamięć a często zostają w sercach słuchaczy na całe życie.

Ten wieczór, który upłynął na poważnych i pełnych humoru rozmów Kwaśniewskiego z muzykami, był także okazją do wysłuchania dwóch koncertów, które zostały zarejestrowane i zostaną wyemitowane w radiu Afera. “Kwas w eterze” w każdą niedzielę o godzinie 20:00

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz