Na widelcu smaczneGO

Rogale z certyfikatem – gdzie kupić?

Rogale Świętomarcińskie  Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab 10.1

W ten jeden dzień nie warto liczyć kalorii, a jedno co warto, to rogala zjeść warto. Ile i z jakiej cukierni? To już bardzo indywidualne decyzje.

To najsłodsza poznańska tradycja, która znana jest w całym kraju. Rogale są zamawiane i rozwożone czasami bardzo daleko do osób, które czekają by ich skosztować. Choć można je w niektórych cukierniach kupić przez cały rok, to najlepiej smakują właśnie 11 listopada. Tego dnia zjadamy ich kilkaset ton!

Podobno pomysłodawcą pieczenia tych słynnych rogali był poznański cukiernik Józef Melzer. To właśnie on miał namówić roku swojego pracodawcę do rozdania rogali ubogim. Pomysł, według podań, narodził się w 1891 roku pod wpływem kazania proboszcza parafii Św. Marcina ks. Jana Lewickiego. Zachęcał on, by uczcić święto jakimś uczynkiem miłosierdzia skierowanym do niezamożnych mieszkańców Poznania.

Poznański rogal od 19 listopada 2008 roku może szczycić się unijnym znakiem geograficznym. Certyfikaty “Produktu o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej” przyznawane są co roku. Oceny wypieków dokonuje Cech Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, który przyznaje ich twórcom dyplomy potwierdzające jakość.

Tradycyjny rogal zrobiony jest z ciasta półfrancuskiego, które skrywa masę z białego maku, orzechy, rodzynki, kandyzowane owoce i aromat migdałowy. Waga powinna wynosić od 150 do 250 gramów.

Każdego roku Cech Cukierników i Piekarzy w Poznaniu ocenia zgłoszone przez cukiernie wyroby i przyznaje specjalne certyfikaty, które mają potwierdzać ich dobrą jakość. W tym roku przyznano takie certyfikaty 94 cukierniom z Poznania i wybranych powiatów. Ich listę znajdziesz poniżej. Ograniczyliśmy ją do naszej metropolii.

POZNAŃ: Piekarnia-Cukiernia Zagrodnicza, Piekarnia Osiedlowa Wiesław Dukowicz, Hotel Mercure Poznań Centrum, Hotel Rzymski, Ciastkarnia Luna, Cukiernia The Time, City Park – Pracownia Cukiernicza Cappuccina, Cukiernia – Piekarnia Gruszecki, Cukiernia Piekarnia Piotr Koperski, Zakład Piekarski Roman Maciejewski Anna Maciejewska, Brojs Piekarnia-Cukiernia, Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego im. J.J. Śniadeckich, Cukiernia Słodki Kącik, Cukiernia Magdalenka, Cukiernia Weber, Piekarnia i Wyroby Cukiernicze Stefan Frąckowiak, Elite, Piekarnia-Cukiernia Adam Nowak, Cukiernia Borówka, Piekarnia-Cukiernia Liczbańscy, Piekarnia Stricke, Kandulski, Bazar Poznański, Zakład Piekarsko – Ciastkarski Fortuna, Cukiernia Łyskawa, Fawor, Pracownia Cukiernicza Expressowa, Pracownia Cukiernicza Santos, Zakład Piekarski Maciejewski, Cukiernia Ryszard Gembiak, Firma Cukierniczo-Handlowa A i M Sobczak, Ławica Włodzimierz Briańsk, Międzynarodowe Targi Poznańskie – Garden City, Beata Klijewska

CHODZIEŻ: Cukiernia Kamińscy

DOPIEWO: Piekarnia Cukiernia Krzysztof i Leszek Nowaczyk, Piekarnia Rawa Dopiewo Robert Olejniczak

GRODZISK WIELKOPOLSKI – Piekarnia Gwóźdź, Cukiernia Jan Kachlicki

KOBYLINICA: Piekarnia-Cukiernia Natura

KOMORNIKI: Cukiernia Krzyżański Michał Nowak-Krzyżański

KOSTRZYN: Ammaretto Cukiernia, Cukiernia Jerzy Rubiś

KOŚCIAN: Zakład Piekarniczo-Cukierniczy Marian Kurasiak, Piekarnia-Ciastkarnia Maria i Paweł Walenciak

KSIĄŻ WIELKOPOLSKI: Piekarnia – Ciastkarnia Książ

LUBOŃ: Cukiernia Mazurek, Anika

MOSINA: Cukiernia Hanna Piskorska, Ren-Mak, Tosmak, Foodmania

MUROWANA GOŚLINA: Zakład Cukierniczy Paweł Piętka, Spółdzielnia Rolniczo Handlowa Rolnik

NEKLA: Piekarnia Agnes

OBORNIKI: Ewmark Kiszewo, Andrzej Maćkowiak

POBIEDZISKA: Rynek 10, Unipol Biskupice, Zakład Piekarsko-Cukierniczy Kazimierz Dynaryński

PRZEŹMIEROWO: Camargo

PUSZCZYKOWO: Anaj, Piekarnia – Cukiernia Jacek Błaszkowiak

ROKIETNICA: Piekarnia Piotr Łakomy, Cukiernia U Kamilka

SWARZĘDZ: Cukiernia Magdalenka

SZAMOTUŁY: Cukiernia Nowaczyński Dariusz

SUCHY LAS: Cukiernia Jagódka

ŚRODA WIELKOPOLSKA: Delicje

ZANIEMYŚL – Piekarnia -Cukiernia Łobza

Rogale świętomarcińskie Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab
Użyte w artykule zdjęcia: Hotel Rzymski, lepszyPOZNAN.pl / tab 10.1, lepszyPOZNAN/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz