Rekordowy maraton

14 Maraton Poznań (4)  Foto: Marek Zakrzewski

Poznański maraton zgromadził rekordową liczbę zawodników – ponad 5.756 biegaczy z 26 państw zmierzyło się z dystansem 42 kilometrów i 195 metrów. Na mecie zameldowało się 5.678 zawodników – to nowy rekord frekwencji.

14 Maraton Poznań (4) Foto: Marek ZakrzewskiCzternasta już edycja Poznańskiego Maratonu przyniosła zawodnikom wiele atrakcji i niespodzianek. Jednopętlowa trasa była dla wielu tyleż wyzwaniem, co wyjątkową okazją do zwiedzenia niemal całego miasta z wyjątkowej, biegowej perspektywy. Na mecie czekał na wszystkich medal upamiętniający obchody 100-lecia urodzin Hipolita Cegielskiego.

W ramach maratonu, jak co roku, odbyło się szereg imprez towarzyszących; targi Poznań Sport Fair, biegi na krótszych dystansach, pasta party oraz tematyczne prelekcje dla biegaczy. Jak zwykle, maraton nie obyłby się bez fantastycznych nagród. Wszyscy maratończycy, którzy szczęśliwie zameldowali się na mecie trzymali kciuki podczas losowania nagród głównych: samochodu volvo v40 cross country, biletu na Maraton Paryski. Szczęśliwym posiadaczem volvo został zawodnik, który dystans maratoński o numerze startowym 1754 – pokonał w czasie 04:23:29

Dwa pierwsze miejsca zajęli Kenijczycy: David Kiptui Tarus oraz Edwin Kirui, pierwszy pokonał trasę z wynikiem 2 godzin, 13 minut i 8 sekund. Trzecie miejsce należało do Polaka Pawła Ochala. Wśród pań, dwa pierwsze miejsca zajęły Białorusinki: Maryna Damantsevich oraz Volha Rezkaya, trzecia z czasem 2:15:58 zameldowała się poznanianka Arleta Meloch.