K U L T U R A

Rekordowa aukcja dla Domu! 22 tys. za najdroższy obraz!

Aukcja - Dom Autysty Maciej Narozny  Foto: Maciej Kaczynski

Z wynikiem 145 tys. 300 zł zakończyła się Aukcja dla Domu w Centrum Kultury Zamek. Aż 22 000 zł zapłacił nabywca pracy Ewy Kuryluk, znanej polskiej artystki mieszkającej w Paryżu. Ewa Kuryluk od lat wspiera Fundację Dom Autysty, ale nigdy jej praca nie osiągnęła takiej wysokiej ceny. Jest to także rekord w historii Aukcji dla Domu.

Za duże kwoty zostały zlicytowane także prace: Wilhelma Sasnala (9500 zł), poznańskiej artystki Anny Chorzępy-Kaszub (9000 zł), Noriakiego (7500 zł) i Marcina Berdyszaka, znanego artysty z Poznania, byłego rektora Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu (7000 zł).

Aukcja dla Domu jest organizowana co roku przez Fundację Dom Autysty. To jedna z największych charytatywnych aukcji sztuki w Polsce. Odbywa się równolegle na żywo oraz online, i jest transmitowana na portalach Facebook i Youtube. Cena wywoławcza wszystkich wynosiła 200 zł.

W tym roku w poznańskim Zamku licytowane były 102 prace, obrazy, grafiki, fotografie, rysunki oraz rzeźby. Większość z nich przekazali artyści związani z Poznaniem, w tym tak uznani jak Marcin Berdyszak, Anna Tyczyńska, Joanna Imielska, Grzegorz Myćka, Noriaki, Szymon Szymankiewicz. Jako pierwsza licytowana była praca Łukasza Borowiaka, osoby z autyzmem, uczestnika zajęć dziennych w Domu Autysty. Praca powstała podczas warsztatów artystycznych w Domu Autysty.

Kuratorką Aukcji dla Domu jest Natalia Łojek. Licytację prowadził Maciej Narożny. Licytować można było na żywo – w Zamku, oraz za pośrednictwem portalu artinfo.pl

Dochód z aukcji zostanie przeznaczony na pomoc dorosłym osobom z autyzmem. Fundacja Dom Autysty planuje uruchomić drugie miejsce

Użyte w artykule zdjęcia: Maciej Kaczynski

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz