BizNews

Reanimacja biznesu na św. Marcinie

Św. Marcin - projekty rewitalizacji  Foto: ADS / UMP

Święty Marcin był kiedyś chlubą miasta i jedną z bardziej ruchliwych ulic. Od wielu jednak lat można obserwować jej powolne zamieranie. Władze Poznania liczą, że planowane tutaj zmiany ożywią na nowo tą główną niegdyś ulice.

Prace już się rozpoczęły i potrwają niemal 2 lata. W tym czasie z pewnością zmieni się oblicze ulicy, ale czy wrócą tutaj sklepy, kawiarnie i restauracje, dla których warto będzie się tutaj wybrać, a nie przemykać, jak się to dzieje w tej chwili?

Pierwszym ciosem dla handlu na św. Marcinie były chyba centra handlowe, którymi się zachwycaliśmy. To one przyciągały klientów niskimi cenami, różnorodną ofertą i… darmowymi parkingami czy komunikacją. Potem wprowadzono opłaty za parkowanie w centrum. Być może to również zniechęcało cześć poznaniaków do zakupów w sercu miasta. Tak czy inaczej kolejne sklepy znikały ze św. Marcina.

Remont ulicy trwać będzie 19 miesięcy miesięcy i z pewnością nie będzie to łatwy czas zarówno dla mieszkańców, jak i działających tutaj jeszcze sklepów oraz firm. Miasto chce im w jakiś sposób zrekompensować te utrudnienia.

By choć w części zrekompensować przedsiębiorcom możliwe utrudnienia, zaproponowaliśmy upusty – informuje Magdalena Gościńska z Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.

W czasie przebudowy część ulicy będzie zamknięta dla ruchu samochodowego i tramwajowego – dodaje  Magdalena Gościńska – jednak ruch pieszy i dojścia do wszystkich budynków przy ul. Św. Marcin będą zachowane.

Podczas remontu św. Marcina działający w tym rejonie przedsiębiorcy mogą liczyć na obniżki czynszu od ZKZL. Ich wysokość będzie zależała od lokalizacji firmy. Zlokalizowane ul. Św. Marcin pomiędzy ulicami Gwarną i Ratajczaka mogą liczyć na zmniejszenie opłat aż połowę, a te między ul. Kościuszki a Gwarną oraz od ul. Ratajczaka do Placu Wiosny Ludów o jedną czwartą.

Są to bonusy dla osób, które po zakończeniu przebudowy nadal prowadzić będą firmy w lokalach przy ul. Św. Marcin – informuje Alicja Wesołowska z ZKZL – to na przykład jednorazowe zwolnienie z płatności miesięcznego czynszu, a ulgę tę można będzie podzielić na wybraną liczbę miesięcy, czyli przykładowo zdecydować się na 5 miesięcy z 20-procentową obniżką.

Podczas remontu samej ulicy Miasto planuje również wymienić m. in. witryny w miejskich kamienicach.

Jak wynika z danych ZKZL działa tutaj 31 przedsiębiorców, korzystających z pomieszczeń miejskiej spółki wynajmując łącznie ponad 6.000 m².

Na odcinku od ul. Gwarnej do ul. Ratajczaka, gdzie rozpoczęły się prace remontowe, działa obecnie 14 klientów ZKZL – wylicza Alicja Wesołowska.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / tab, ADS / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz