Aglomeracja BizNews

Raz że szybciej, A2 że znowu drożej!

Autostrada Wielkopolski A2  Foto: materiały informacyjne

Kierowców jadących wielkopolskim odcinkiem autostrady A2 czeka od nowego roku podwyżka opłat za korzystanie z tej trasy. Nowe stawki zaczną obowiązywać we wtorek 2 stycznia. Będzie drożej, ale niekoniecznie szybciej. Poznański fragment A2 to chyba najczęściej zakorkowana trasa w godzinach szczytu.

Podwyżka jest odzwierciedleniem realnych kosztów utrzymania autostrady, niezbędnych inwestycji oraz kosztów obsługi kredytów, a stawki za przejazd ustalane są w oparciu o obowiązującą umowę koncesyjną, wieloletni plan finansowy oraz prognozy ruchu – informuje Zofia Kwiatkowska ze spółki Autostrada Wielkopolska – całkowite ryzyko związane z ruchem i przychodami spoczywa na koncesjonariuszu.

Podwyżka dotyczyć będzie przejazdu samochodami osobowymi, motocyklami, ale także pojazdami tzw. ponadnormatywnymi. Dla tych pierwszych opłata będzie wyższa od dotychczasowej o 2 grosze na każdym kilometrze między Nowym Tomyślem a Koninem. Od stycznia zatem za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady A2 zapłacimy 20,00 złotych (motocykle i pojazdy osobowe) oraz 200,00 zł (pojazdy ponadnormatywne). Nie zmienią się stawki dla ciężarówek.

Przedstawiciele spółki Autostrada Wielkopolska przekonują, że zgodnie z zapisami umowy koncesyjnej, bejmy z opłat za przejazd na podwyższenie jakości autostrady, a więc między innymi na bieżące zimowe i letnie utrzymanie autostrady, w tym jej eksploatację, wzmocnienie nawierzchni, remonty i modernizacje, czy wreszcie na rozbudowę obwodnicy Poznania.

Poszerzenie o trzeci pas ruchu 13 km odcinka obwodnicy od węzła Komorniki do węzła Krzesiny, dobudowę i rozbudowę ekranów akustycznych ma się rozpocząć w połowie 2018 roku.

Do zarządzanej przez nas autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Konina państwo i podatnicy nie dopłacają ani złotówki, w przeciwieństwie do autostrad publicznych, na których przejazdy dotowane są w ponad 60% z budżetu państwa – podkreśla Zofia Kwiatkowska – ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość stawek jest również fakt, że opłaty za przejazd autostradami koncesyjnymi nie są zwolnione z 23% podatku VAT, zatem naszych opłat nie można porównywać ze stawkami na autostradach publicznych.

Zmiana stawek opłat za przejazd 150-kilometrowym odcinkiem A2 będzie wprowadzona we wtorek 2 stycznia 2018 roku o godzinie 6:00.

– – – – – – – – – – –

Skoro czekają nas podwyżki za przejazd autostradą A2 porównajmy czas i koszt przejazdu między rondem Kaponiera a Koninem dla trzech różnych tras już po podwyżce. Zawyżyliśmy też nieco cenę litra paliwa. Przyjęliśmy, że średnie spalanie wyniesie 7 litrów benzyny na 100 kilometrów, a litr paliwa kosztuje 4,78 zł.

Trasa Kaponiera – A2 – Konin: 117 km, czas 1 godzina 10 min, koszt paliwa 39,15 zł + opłaty za A2 40,00 zł = 79,15 zł

Trasa Kaponiera – DK 92 Września – A2 – Konin: 112 km, czas 1 godzina 20 min, koszt paliwa 37,45 zł + opłaty za A2 20,00 zł = 57,45 zł

Trasa Kaponiera – DK 92 – Konin: 107 km, czas 1 godzina 38 min, koszt paliwa 35,00 zł + opłaty  za A2 0,00 zł = 35,80 zł.

Porównajmy też przykładowe ceny za przejazd autostradami w Europie zestawiając je ze średnimi zarobkami:

Polska – A2 – 100 km – ok. 9 euro (średnie wynagrodzenie 1.072 euro brutto)

Włochy – 100 km – 9 euro (średnie wynagrodzenie 2.470 euro brutto)

Hiszpania – 100 km – 10 euro (średnie wynagrodzenie 1.985 euro brutto).

Użyte w artykule zdjęcia: materiały informacyjne

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz