Sport

PWPW KLZ: Poznaniacy liderem grupy A

KLZ: WKS Grunwald - MKZ Unia Racibórz  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Bydgoska hala „Chemika” Bydgoszcz, to kolejna arena zmagań PWPW Krajowej Ligi Zapaśniczej. W swoim ligowym debiucie drużyna gospodarzy LOTTO Zapasy Bydgoszcz podejmowała ubiegłorocznego brązowego medalistę rozgrywek PWPW KLZ, ekipę WZS WKS Grunwald – KS Sobieski Poznań.

W składzie gości wybitne zapaśnicze postacie. Olimpijczycy, medaliści Mistrzostw Świata i Europy. Bydgoskie „Kozły” swoją wiarę w sukces meczowy opierały na ambicji i młodzieńczej fantazji swoich zawodników. Bydgoski zespół jest najmłodszą drużyną ligi, w swojej drużynie ma medalistów imprez młodzieżowych, nadzieje i przyszłość polskich zapasów.

Pierwszą, historyczna walkę dla drużyny LOTTO Zapasy Bydgoszcz, w lidze PWPW KLZ, stoczyła Paulina Kuros. Niestety dla gospodarzy Paulina Kuros trafiła na bardzo dobrze dysponowaną zawodniczkę z Poznania. Weronika Sikora (brązowa medalistka MP 2017), wygrywa przez położenie swojej rywalki na łopatki. Mecz rozpoczął się od stanu 4:0 dla gości.

Panowie w stylu wolnym, swoja meczową rywalizacje rozpoczęli od kategorii wagowej 57 kg. Gospodarzy reprezentował Adam Górzyński. Młody „Kozioł”to dwukrotny Mistrz Polski juniorów, brązowy medalista Mistrzostw Polski seniorów 2017. Rywalem bydgoszczanina był Oleksandr Izdebskij. Owacyjnie powitany Adam Górzyński nie sprostał jednak swemu rywalowi. Udane akcje techniczne zawodnika z Poznania, 10:0 i tusz. Goście powiększają prowadzenie w meczu.

Pojedynek w stylu klasycznym pomiędzy Sebastianem Birem ( LOTTO Zapasy Bydgoszcz ), a Dominikiem Sikorą (WZS WKS Grunwald –KS Sobieski Poznań), to starcie zawodników, którzy znają już smak ligowych pojedynków. Piąty zawodnik Mistrzostw Polski seniorów Sebastian Bir postawił trudne warunki walki swemu bardziej utytułowanemu i doświadczonemu rywalowi z Poznania. Po pierwszej rundzie zawodnik bydgoskich „Kozłów” prowadził 2:0. Sprowadzenie do parteru w ostatnich sekundach drugiej rundy w wykonaniu Dominika Sikory i remis w walce. Walka zakończona remisem 2:2, a historyczny punkt dla LOTTO Zapasy Bydgoszcz zdobywa Sebastian Bir.

Walka w kategorii wagowej do 58 kg, rywalizacja pomiędzy świeżo upieczoną Wojskową Mistrzynią Świata Katarzyną Krawczyk i Magdaleną Głodek. Katarzyna Krawczyk, olimpijka z Rio de Janeiro, pięciokrotna Mistrzyni Polski, druga zawodniczka Igrzysk Europejskich, brązowa medalistka Mistrzostw Europy to zawodniczka światowego formatu. W pojedynku z młodą zawodniczką gospodarzy pokazała swoją sportowa klas, pewnie zwyciężając przez przewagę techniczną. Magdalenę Głodek należy pochwalić za otwartą walkę, ambitna postawę i oby zdobyte doświadczenie w walce z tak wybitna zawodniczką jak Katarzyna Krawczyk przyniosło sportowy efekt w przyszłości.

74kg w stylu wolnym swoja debiutancką walkę w lidze PWPW stoczył Łukasz Górzyński (LOTTO Zapasy Bydgoszcz) . Gości reprezentował Bartosz Dobicki Starszy z braci Górzyńskich zaprezentował dobre przygotowanie do swej ligowej potyczki. Pewne i przemyślane akcje techniczne w jego wykonaniu dały rezultat w postaci kolejnych punktów dla bydgoskich „Kozłów”. Łukasz Górzyński pokonuje Bartosza Dobickiego 6:2.Stan meczu, po tej walce to 14 :4 dla drużyny gości.

Edgar Babayan (WZS WKS Grunwald – KS Sobieski Poznań), brązowy medalista Mistrzostw Europy i Mistrz Polski 2017, w kategorii do 85 kg zmierzył się Mistrzem Polski z roku 2015, wicemistrzem Europy juniorów 2009 Jakubem Timem ( LOTTO Zapasy Bydgoszcz). Pierwsza runda, to zdecydowane prowadzenie Edgara Babayana (6:0). Punkty zdobyte przez kontrę rzutu suplesowego, to pokaz zapaśniczej czujności na akcje przeciwnika. Jakub Tim, wykazał się wielka sportowa ambicją, próbował zaskoczyć swego rywala, lecz jego ataki były skutecznie kontrowane przez poznańskiego zapaśnika. Druga runda bez punktów i kolejna walka dla ekipy poznańskich „Wojów”.

W ostatnim pojedynku kobiet, w kategorii wagowej 69 kg reprezentantka gospodarzy Paulina Kontna zmierzyła się z mistrzowskim kunsztem zapasów w wykonaniu Moniki Michalik. Brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Rio De Janeiro pokazała swoje sportowe mistrzostwo. To dobra lekcja zapasów dla młodej zawodniczki z Bydgoszczy. Nam pozostaje uprzedzić rywalki Moniki Michalik. W Tokio, Monika Michalik zawalczy o złoto dla polskich zapasów.

Styl wolny, kategoria wagowa 97 kg, to zmagania Łukasza Dublinowskiego (LOTTO Zapasy Bydgoszcz ) i olimpijczyka , wojskowego wicemistrza Świata Radosława Barana (WZS WKS Grunwald – KS Sobieski Poznań). Pojedynek dwóch doświadczonych zawodników. Radosław Baran w mistrzowski sposób wykorzystał swoje doświadczenie w walkach na arenie międzynarodowej i lidze PWPW KLZ. Radosław Baran kontroluje przebieg walki i mimo ambitnej postawy Łukasza Dublinowskiego, nie miał problemów z odniesieniem zwycięstwa przez przewagę techniczną.

Kończący zapaśniczy spektakl pojedynek pomiędzy Bartoszem Doroszem (LOTTO Zapasy Bydgoszcz) ,a Marcinem Olejniczakiem to walka, która na zakończenie meczu wzbudziła niesamowite emocje. Zawodnik gości, to utytułowany i doświadczony zawodnik, Mistrz Polski i wielokrotny medalista Mistrzostw Polski. Bartosz Dorosz, to medalista mistrzostw kraju w kategoriach młodzieżowych. Międzynarodowe doświadczenie i aktualnie wysoka dyspozycja sportowa Marcina Olejniczaka, w jego osobie kazała wskazywać zwycięzcę tego pojedynku. PWPW KLZ to liga prawdziwych gladiatorów maty. Ludzi z wielkim sercem do walki. To właśnie pokazał Bartosz Dorosz. Nie będący faworytem w tym pojedynku, wykonał udaną akcję tzw. rolada za 4 pkt. Następnie skutecznie wypchnął rywala za matę i objął prowadzenie 5:0. Po pierwszej rundzie 6:1 Bartosz Dorosz. W drugiej rundzie długo utrzymywał się ten rezultat. Doświadczony Marcin Olejniczak wykorzystał swój parter, wyniesienie z parteru i zrobiło się 7:6 . Takim wynikiem zakończyła się ta walka, która na zakończenie meczu pokazała całe piękno zapasów.

Mecz w Bydgoszczy pokazał jak wiele sportowych emocji dostarczają mecze PWPW KLZ. To wyśmienita promocja tej dyscypliny sportu. Kibice w Bydgoszczy byli świadkami walk stojących na wyrównanym poziomie i walk, w których swoją klasę potwierdzili nasi najlepsi zawodnicy. Drużyna LOTTO Zapasy Bydgoszcz poznała smak ligowej rywalizacji, a wojowie z Poznania potwierdzili swoje medalowe aspiracje.

MVP meczu zostaję Łukasz Górzyński ( LOTTO Zapasy Bydgoszcz).

LOTTO ZAPASY BYDGOSZCZ v WZS WKS GRUNWALD – KS SOBIESKI POZNAŃ 5 : 28

Zapasy kobiet : Paulina Kuros v Weronika Sikora 0:4 {pkt. Techniczne 0:4)
Styl wolny : Adam Gorzyński v Oleksandr Izdebskij 0:4 (0:4)
Styl klasyczny :66 kg Sebastian Bir v Dominik Sikora 1:1 (2:2)
Zapasy kobiet :58 kg Magdalena Głodek v Katarzyna Krawczyk 0:4 (0:12)
Styl wolny :74 kg Łukasz Górzyński v Bartosz Dobicki 3:1 (6:2)
Styl klasyczny :85 kg Jakub Tim v Edgar Babayan 0:3 (0:6)
Zapasy kobiet : 69 kg Paulina Kontna v Monika Michalik 0:4 ( 0:12)
Styl wolny : 97 kg Łukasz Dublinowski v Radosław Baran 0:4 (2:14)
Styl klasyczny:130 kg Bartosz Bartosz v Marcin Olejniczak 1:3 (6:7)

Kolejne spotkanie poznaniacy rozegrają w Sali Widowiskowo-Sportowej w Swarzędzu ul. Święty Marcin 1 we wtorek 3 października 2017 o godzinie 18:00. Przeciwnikiem WKS-u będzie AKS Madej Wrestling Team Piotrków Trybunalski.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter, PWPW KLZ

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz