Sport

PWPW KLZ: Mistrzowie w bardzo dobrej formie

WZS WKS Grunwald - KS Sobieski Poznań - AKS Wrestling Team  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaskowiak

Gospodarze meczu, ekipa WZS WKS Grunwald – KS Sobieski Poznań swój ligowy mecz organizowała w Swarzędzu. Tradycją ligowych zmagań poznaniaków stało się to, że jedno ze spotkań ligi PWPW KLZ, organizują w tym mieście. Kibice zapasów w Swarzędzu mieli nie lada gratkę, bo przypadło im w udziale oglądać walki poznańskich wojów z aktualnym Mistrzem Polski PWPW KLZ, drużyną AKS Madej Wrestling Team Piotrków Trybunalski. Hit drugiej kolejki walk w grupie „A” zapaśniczej ligi PWPW KLZ, oglądał komplet znającej się na zapasach swarzędzkiej i poznańskiej publiczności.

Tradycyjnie rywalizacje na macie rozpoczęły zmagania w kategorii 48 kg kobiet. Olimpijka z Rio de Janeiro, Mistrzyni Europy, brązowa medalistka mistrzostw Świata i ośmiokrotna Mistrzyni Polski Iwona Matkowska spotkała się w walce z Ukrainką Iloną Semkiv. Wracająca po urazie do walk na najwyższym sportowym poziomie Iwona Matkowska musiała uznać sportową klasę aktualnej wicemistrzyni Europy. Ilona Semkiv zdobyła pierwsze punkty w meczu dla AKS MADEJ Wrestling Team Piotrków Trybunalski.

Styl wolny i kategoria 57 kg, to pojedynek młodego zawodnika gospodarzy Oleksandra Izdebskij z wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski, Adamem Bieńkowskim. Ambitna postawa młodego, poznańskiego woja to było zbyt mało na doświadczonego Adama Bieńkowskiego. Bieńkowski kontrolował przebieg walki i pewnie pokonał zawodnika gospodarzy.

Dominik Sikora ( WZS WKS Grunwald -KS Sobieski Poznań ) konta Mateusz Bernatek (AKS MADEJ Wrestling Team Piotrków Trybunalski ) to bohaterowie zmagań w kategorii wagowej do 66 kg. Brązowy medalista Mistrzostw Polski, Dominik Sikora w rywalizacji z wicemistrzem Świata Mateuszem Bernatkiem nie miał żadnych atutów, by stoczyć wyrównaną walkę. Światowy poziom walki w wykonaniu piotrkowskiego wojownika, bogaty repertuar akcji technicznych i pewne zwycięstwo przez przewagę techniczną. Ekipa gości powiększa prowadzenie w meczu.

Pierwsze punkty dla poznańskiej drużyny zdobywa świeżo upieczona wojskowa mistrzyni Świata Katarzyna Krawczyk. W walce z brązową medalistką Mistrzostw Europy U-23, Katarzyną Mądrowską odnosi zwycięstwo 6:0. Stan meczu po tej walce 11:3 dla piotrkowskich „Spartan”.

Bartosz Dobicki ( WZS WKS Grunwald- KS Sobieski Poznań) podjął otwartą walkę z wicemistrzem Świata Muradem Gadzijevem. Walka w kategorii 74 kg-styl wolny, rozpoczęła się od udanego ataku Dobickiego. Poznański zawodnik objął prowadzenie 2:0. Po stracie punktów, Murad Gadzijev „włączył wyższy bieg” i w kolejnych minutach walki zdominował ambitnego poznaniaka. Pełna gama wyśmienitej techniki walki w wykonaniu piotrkowskiego zapaśnika i zwycięstwo przez przewagę techniczną 14:2.

Kategoria 85 kg to walka na którą czekała cała zapaśnicza Polska. W ekipie gości, gwiazda światowych zapasów Zhan Belenyuk. Wicemistrz olimpijski, Mistrz Świata i Europy. Na przeciwko staje Michał Pietrzak, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, zawodnik charakterny i zawsze gotowy podejmować wielkie wyzwania. Walka z tuzem światowych zapasów to było wielkie wyzwanie dla zawodnika gospodarzy, a zarazem okazja do sprawdzenia swoich umiejętności. Zhan Belenyk rozegrał walkę w stylu wielkiego mistrza. Znakomita praca w stójce, czucie rywala, pewne ataki i zwycięstwo na punkty 6:0. Znawcy sportu zapaśniczego z pewnością żałują, że poznańska drużyna nie wystawiła do walki Tadeusza Michalika. Brązowy medalista Mistrzostw Europy i aktualnie najlepszy zawodnik w kraju, w tej kategorii wagowej miałby okazję skonfrontować swój aktualny poziom sportowy w walce z zapaśnikiem wielkiego formatu.

Po emocjach związanych z debiutem w lidze PWPW KLZ wicemistrza olimpijskiego Zhana Belenyuka, kibice w Swarzędzu mogli podziwiać kolejne światowe ikony sportu zapaśniczego. Kategoria 69 kg i bój wielkich mistrzyń. Monika Michalik, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich , czterokrotna złota medalistka Mistrzostw Europy, brązowa medalistka mistrzostw świata i piętnastokrotna mistrzyni Polski kontra Yulia Tkach. Zawodniczka z Ukrainy w barwach AKS MADEJ Wrestling Team Piotrków Trybunalski, to między innymi wicemistrzyni Świata, Mistrzyni Europy, trzykrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich. Yulia Tkach już w ligowym debiucie, w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie pokonała wicemistrzynię Świata i Europy Taybe Yusein pokazała, że aktualnie jest w życiowej formie. W pojedynku z poznańska mistrzynią potwierdziła, jak w świetnej jest aktualnie dyspozycji. Zwyciężyła po błyskawicznym ataku, przez położenie na łopatki. Niewiele walk w swojej karierze przegrała w ten sposób Monika Michalik.

Kibice nie zdążyli jeszcze ochłonąć po tym niespodziewanym rozstrzygnięciu walki, a już następnych, wielkich emocji dostarczyli im zawodnicy kategorii 97 kg, w stylu wolnym. W walce olimpijczyków, spotkali się Radosław Baran ( WZS WKS Grnwald KS Sobieski Poznań ) i Zbigniew Baranowski ( AKS MADEJ Wrestling Team Piotrków Trybunalski ). Panowie znają się doskonale. Wielokrotnie zmagali się na macie, między innymi w meczu PWPW KLZ, w poprzednim sezonie. Wtedy górą był Radosław Baran. W tym pojedynku sympatycy sportu zapaśniczego mogli podziwiać znakomita technikę, wielka ambicję i wolę walki obu zawodników. Takie walki chcielibyśmy oglądać w każdej ligowej potyczce. Więcej sił i sprytu w końcówce pojedynku, szalę zwycięstwa, tym razem przechyliło na korzyść Zbyszka Baranowskiego. 6:4 na punkty dla zawodnika piotrkowskiej „drużyny mistrzów”.

W ostatniej walce zapaśniczej uczty oglądaliśmy dwóch aktualnie najlepszych zawodników Polski w kategorii wagowej do 98 kg, tym razem walczących w kategorii wagowej do 130kg. Marcin Olejniczak reprezentujący gospodarzy kontra piotrkowianin Radosław Grzybicki. Podobnie jak w poprzedniej walce, pojedynek zawodników doskonale się znających z zawodów najwyższej rangi w kraju. Kibice PWPW KLZ pamiętają ich walkę z ubiegłego sezonu. W poprzednim sezonie, w hali Sobieskiego Poznań padł remis 2:2. Tym razem pewne zwycięstwo na punkty 6:0, odniósł kapitan piotrkowskich „Spartan”, czterokrotny Mistrz Polski Radosław Grzybicki.

Mecz w Swarzędzu był widowiskiem sportowym na najwyższym światowym poziomie. Wyśmienita publiczność, wielcy wojownicy zapaśniczej maty. Takich meczy się nie zapomina. Aktualni Mistrzowie Polski AKS MADEJ Wrestling Team Piotrków Trybunalski pokazali, że w tym sezonie będą dominować w rozgrywkach ligi. Gospodarze swoje siły muszą zmobilizować na walkę o wyjście z grupy i rozgrywki play off.
MVP meczu : Yulia Tkach ( AKS MADEJ Wrestling Team Piotrków Trybunalski ).

WKS GRUNWALD – KS SOBIESKI POZNAŃ – AKS MADEJ WRESTLING TEAM PIOTRKÓW TRYBUNALSKI 4 : 28

FW Zapasy kobiet 48 kg

Iwona Matkowska v Ilona Semkiv (0:4) (pkt. tech. 2:13)

FS Styl wolny 57 kg

Oleksandr Izdebskij v Adam Bieńkowski (0:3) (0:6)

GR Styl klasyczny 66 kg

Dominik Sikora v Mateusz Bernatek (0:4) (0:16)

FW 58 kg

Katarzyna Krawczyk v Katarzyna Mądrowska (3:0) (6;0)

FS 74 kg

Bartosz Dobicki v Murad Gadzijev ( 0:4) (2:14)

GR 85 kg

Michał Pietrzak v Zhan Belenyuk (0:3) (0:6)

FW 69 kg

Monika Michalik v Yulia Tkach (0:4) ( 0:2)

FS 97 Kg

Radosław Baran v Zbigniew Baranowski (1:3) (4:6)

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter, lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaskowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz