K U L T U R A

Przewodnik po Poznaniu – dla dzieciaków!

Przewodnik po Poznaniu dla dzieci - okładka   Foto:

Przewodniki dla dorosłych są nudne. Wszystkie wyglądają tak samo – pełno w nich dat i przydługich opisów… A przecież w Poznaniu aż roi się od niesamowitości! W księgarniach możemy już kupić „Cztery żywioły i dwa koziołki” – interaktywny przewodnik dla młodych i nawet trochę starszych odkrywców Poznania i Starego Rynku. Książka otrzymała wyróżnienie Centralnej Biblioteki PTTK na Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej.

Przewodnik po Poznaniu dla dzieci - okładka Na poznańskim rynku mieszkają smoki i trytony, a przede wszystkim dwa figlarne koziołki, które uciekły nieuważnemu kucharzowi aż na sam szczyt ratuszowej wieży. Prawdziwi odkrywcy nie boją się trudnych zagadek do rozwiązania, długich wędrówek czy mitycznych stworów. Potrzebują więc przewodnika, który zamieni spacer po mieście w wielką przygodę!

Autorka Agnieszka Idziak przygotowała dla najmłodszych historyczne trasy. By wybrać się w podróż, wystarczy wybrać jeden z czterech żywiołów – wodę, ogień, powietrze lub ziemię – i udać się wyznaczonym przez nie szlakiem. Opatrzone symbolem żywiołu trasy zostały opisane w książce i narysowane na dołączonej do niej mapce.

Książka jest czarno-biała, ale tylko od czytelnika zależy, jak będzie ostatecznie wyglądała. Można zostać współautorem i stworzyć jej niepowtarzalną, artystyczną wersję.

Wiele ilustracji nie zostało dokończonych. Oznaczone ikoną ołówka, zachęcają do dalszej pracy nad nimi. Swój ostateczny kształt przewodnik uzyska dopiero w rękach prawdziwego młodego odkrywcy – artysty. Przewodnik pełen jest też różnorodnych zadań, które w zależności od wieku, można rozwiązać samemu lub z rodzeństwem i rodzicami.

Na każdym szlaku, oprócz Pana Kropli, Płomyka, Ziemka i Pani Chmurki, towarzyszą koziołki. Te rogate zwierzaki są jednak bardzo ruchliwe, biegają po wszystkich kartkach i lubią się chować, gdzie się tylko da – dlatego czasami z ukrycia wystaje tylko róg albo kawałek kopyta.

Wydawca przewodnika zaprasza także najmłodszych na wycieczkę szlakiem ognia wokół Starego Rynku.

Będą opowieści o ogniu w Poznaniu, o koziołkach i o pięknej księżnej Ludgardzie, a także poszukiwania smoków, strażaków, słońca i światła. Spacer odbędzie się w sobotę 9 listopada, początek o godzinie 16:00 pod Ratuszem. Czas trwania przechadzki około 60 min, wielkość grupy: ok. 20 dzieci z rodzicami, cena: 10 zł/dziecko (w tym zupa i ciastko)
Obowiązują zapisy: tel. 504 152 120, e-mail: pikinini@pikinini.pl

Wycieczka po Poznaniu dla najmłodszych

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz