POZnań

Przekroczenie PM10 = darmowa komunikacja?

20 lat Poznańskiego Szybkiego Tramwaju  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Z darmowej komunikacji w dni, w których stężenie pyłu PM10 jest wysokie korzystali już miedzy innymi mieszkańcy Krakowa. Być może rozwiązanie takie zostanie również wprowadzone w Poznaniu.

Za takim właśnie rozwiązaniem są poznańscy Radni z Komisji Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej. Chcą oni maksymalnie rozszerzyć bezpłatną komunikację w dni, w których stężenie pyłu jest bardzo wysokie.

Gdybyśmy mieli rozszerzyć rozwiązanie na strefę B i C, wymagałoby to konsultacji z gminami ościennymi – podkreśla Maciej Wudarski, zastępca Prezydenta Poznania.

Za wysokie stężenie pyłu PM10 odpowiedzialne są głównie piece i kotły, a właściwie to, co się w nich pali. Spaliny samochodowe produkują około 10% tego niebezpiecznego pyłu.

By choć trochę ograniczyć emisję szkodliwych substancji kierowcy w najbardziej zanieczyszczone dni będą mogli korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Tak przewiduje projekt uchwały przygotowany przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania.

Kierowcy mogliby jeździć za darmo w sytuacji, gdy poziom dobowych stężeń zanieczyszczeń pyłowych PM10 osiągnie 200 mikrogramów na metr sześcienny. Dodatkowo wystąpić musi ryzyko przekroczenia tej wartości w następnej dobie. Zwolnienie z opłat obowiązywałoby w czasie 21 godzin następnej doby po takim przekroczeniu poziomu PM10, kiedy nadal utrzymuje się ryzyko występowania przekroczenia tej wartości. Informacja o tym ma być dostępna w aplikacji Atmosfera dla Poznania.

Ta uchwała nie rozwiązuje istoty problemu, ale jako miasto musimy ze swojej strony zrobić to, co możemy przynajmniej minimalnie – dodaje Maciej Wudarski.

Po poprawkach zgłoszonych przez Radnych komunikacja miejska byłaby darmowa nie tylko dla kierowców, którzy zostawią swoje samochody na parkingu, ale dla wszystkich pasażerów.

Korek na A2 po wypadku

Użyte w artykule zdjęcia: Maciej Koterba, lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz