Aglomeracja

Próbowali oszukać staruszkę metoda “na policjanta”

Policja  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu przy wsparciu funkcjonariuszy z Grupy Realizacyjnej zatrzymali dwie osoby za oszustwo starszej kobiety metodą „na policjanta”. Ponadto mundurowi odzyskali 50 tys. złotych, które staruszka wcześniej przekazała przestępcom, wyrzucając gotówkę przez okno. Sprawcy usłyszeli już zarzuty, a decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzą w tymczasowym areszcie.

25 stycznia policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu we współpracy z funkcjonariuszami z Grupy Realizacyjnej zatrzymali dwie osoby na gorącym uczynku odbioru gotówki pochodzącej z przestępstwa. 

Modus operandi oszustów działających metodą „na policjanta” jest zawsze bardzo podobny. Do starszej kobiety mieszkającej w rejonie poznańskiego Nowego Miasta zadzwonił mężczyzna – Andrzej Sokołowski, podający się za funkcjonariusza Policji. W rozmowie telefonicznej oświadczył, że zajmuje się rozpracowywaniem grupy groźnych przestępców, dokonujących kradzieży pieniędzy z kont bankowych. Dodał, że środki zgromadzone na rachunku bankowym rozmówczyni są również zagrożone. Polecił, aby kobieta pojechała do placówki i szybko je wypłaciła, zanim zrobią to przestępcy.

Niczego nieświadoma 78-latka zawierzyła mężczyźnie. Zamówiła taksówkę, pojechała do banku, zlikwidowała lokatę i wróciła do domu z gotówką. Następnie, zgodnie z poleceniem oszusta, spakowała je w reklamówkę i wyrzuciła przez okno. 

Na szczęście oszczędności życia starszej pani odzyskali kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. To oni – policjanci z grupy zajmującej się zwalczaniem przestępców działających na szkodę seniorów – operacyjnie ustalili okoliczności usiłowania kolejnego przestępstwa i udaremnili sprawcom uzyskanie sporej gotówki. Funkcjonariusze we współpracy z policjantami z Grupy Realizacyjnej zatrzymali dwie osoby – kobietę i mężczyznę w wieku 27 i 34 lata z rejonu Stargardu Szczecińskiego.  

Oszuści decyzją sądu, na wniosek prokuratora, najbliższe 3 miesiące spędzą w tymczasowym areszcie. 

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz