Aglomeracja

Mandat za niewskazanie sprawcy – u policjanta taniej niż w sądzie?

Wypadek na S5 pod Kostrzynem  Foto: KWP


W nowym taryfikatorze widnieje zapis dotyczący kary grzywny za niewskazanie sprawcy wykroczenia, w wysokości do 30 tysięcy złotych. Okazuje się jednak, że istnieją cztery możliwości rozliczenia tego wykroczenia. I wbrew pozorom, mandat u policjanta będzie znacznie niższy, niż w sądzie, ale ma to też swoje minusy.

Nowy taryfikator wpłynął na zachowania kierowców

Widmo wysokich kar za przekroczenia prędkości, oraz inne wykroczenia drogowe, zniechęca kierowców do łamania przepisów. W pierwszych dniach stycznia twórcy Yanosika zauważyli znaczną poprawę w stylu jazdy użytkowników aplikacji.

Sprawdziliśmy pierwsze trzy dni stycznia 2022 roku i porównaliśmy je z poprzednim rokiem, analizując poprawność jazdy kierowców w terenie zabudowanym i niezabudowanym. Według danych z naszego systemu, najbardziej widoczna jest poprawa w terenie zabudowanym, z kolei poza nim, kierowcy wciąż pozwalają sobie na luźniejsze podejście do przepisów ruchu drogowego – komentuje Julia Langa z Yanosika

Według samochodowej aplikacji Yanosik względem poprzedniego roku, kierowcy wykazują większą poprawność jazdy w terenie zabudowanym (+8,13%), mniejszą poza nim (+4,88%). Widoczna jest zmiana nawyków i obawa przed wysokimi mandatami za przekroczenie prędkości i niestosowanie się do przepisów.

Liczba wypadków wciąż rośnie mimo wysokich mandatów?

Liczba wypadków drogowych z roku na rok wciąż się waha, a dopiero 2022 wykaże, jak nowy taryfikator wpłynął na zachowania kierowców, którzy doprowadzali do nich w wyniku nieodpowiedzialnej jazdy i łamania przepisów. Czy faktycznie będzie ich mniej? Obecnie za spowodowanie kolizji grozi kara 1 500 zł, a za spowodowanie jej pod wpływem alkoholu 2 500 zł. Do końca 2021 roku najwyższą karą było 500 zł.

W pierwszych trzech tygodniach stycznia 2022 roku doszło do 928 wypadków, w których zginęło 98 osób, a 1 073 zostało rannych. Z kolei w analogicznym okresie w 2021 roku odnotowano 776 wypadków drogowych, w których śmierć poniosły 93 osoby, 875 zostało rannych. W 2020 roku policja zarejestrowała 1 284 wypadki, 107 ofiar śmiertelnych i 1 450 rannych.

Użyte w artykule zdjęcia: KWP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz