Aglomeracja

Problematyczna szósta dawka szczepionki

Szczepienie  Foto: materiały prasowe

Techniczne kłopoty z pobraniem szóstej dawki z fiolki to powód utylizacji ponad połowy niewykorzystanych szczepionek przeciw COVID-19 – poinformował w środę na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia dyrektor departamentu innowacji w Ministerstwie Zdrowia Jarosław Kieszek.

Kieszek odpowiadając na pytania senatorów wyjaśniał, że każdy punkt szczepień ma dostęp do systemu dystrybucji szczepionek. Jedną z jego funkcjonalności jest moduł do raportowania strat.

Podał, że każdy punkt szczepień ma obowiązek zaraportowania straty w ciągu 24 godzin, a oprócz wskazania ilości zmarnowanych dawek musi też podać przyczynę utracenia, wybierając ze skategoryzowanej listy.

Na dziś w systemie mamy zarejestrowane 3331 straconych dawek. Ponad połowa strat – 1637 – jest spowodowana technicznym problemem z pobraniem szóstej dawki szczepionki Pfizer z fiolki – poinformował Kieszek. Wynika to, jak podał, m.in. z niewłaściwego doboru igieł.

Kolejny powód strat szczepionki (574 przypadki) to uszkodzenia mechaniczne, które wystąpiły w punkcie szczepień. Najczęściej – jak wyjaśnił – jest to zbicie fiolki.

Poinformował, że niewystarczająca liczba pacjentów do zaszczepienia – czyli np. sytuacja, że pacjent się nie stawił, nie było listy rezerwowej – przyczyniła się do zmarnowania 275 dawek.

Kieszek poinformował, że “odchylenie od warunków przechowywania”, czyli np. awaria urządzeń chłodniczych odpowiada za starty w 265 przypadkach.

Podejrzenie wady jakościowej to 188 przypadków. To jest oczywiście raportowane do producenta. Zgłaszamy to jako reklamację – powiedział.

Są też niewykorzystywane opakowania wielodawkowe. To podobny przypadek, to tego wymienionego wcześniej. Jest też przyczyna kradzież – zgłoszono 114 takich przypadków – dodał.

Dyrektor departamentu innowacji w MZ wyliczył również, że uszkodzenie w transporcie do punktu szczepień zgłoszono w 57 przypadkach; przeterminowanie w 39 przypadkach, zaś niewystarczającą liczbę personelu szczepiącego – w 16 przypadkach.

Resort zdrowia informował pod koniec grudnia ub. r., że pozyskanie i podanie sześciu dawek szczepionki przeciw COVID-19 od Pfizera z jednej fiolki jest optymalne, dopuszczalne i bezpieczne. W Charakterystyce Produktu Leczniczego (ChPL) preparatu Comirnaty informowano wówczas, że po rozcieńczeniu jedna fiolka produktu zawiera 5 dawek szczepionki, choć w praktyce z jednej fiolki można uzyskać ich więcej.

W zestawieniu na stronach gov.pl podano w środę, że zutylizowano w sumie 3549 dawek szczepionek przeciw COVID-19.

źródło: (PAP)

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz