Aglomeracja

Prezydent Jaśkowiak zarażony koronawirusem!

Prezydent Jaskowiak koronawirus  Foto:

Jacek Jaśkowiak na facebooku poinformował o zarażeniu koronawirusem! Prezydent Poznania przebywa w szpitalu na Tajwanie.

Pozyskiwanie inwestycji i organizowanie pomocy dla Ukrainy wymaga bezpośrednich spotkań. Smart City Expo oraz rozmowy z prezydentami miast z całego świata w ramach Mayor’s Summit w Taipei były do tego bardzo dobrą okazją. Niestety skutkiem ubocznym jest zarażenie Covid-19, którego pomimo wielu spotkań udawało mi się przez ostatnie dwa lata uniknąć. Przebywam obecnie w szpitalu w Taipei, gdzie mam bardzo dobrą opiekę. Pozostaję w stałym kontakcie z urzędem, pracuję zdalnie, licząc na szybki powrót do Poznania -mogliśmy przeczytać w mediach społecznościowych.

Od 28 marca nie musimy nosić maseczek! Proszę się nie łudzić, epidemia się nie skończyła. Tak, jak nie można zwalczyć gorączki tłukąc termometr, tak nie pozbędziemy się wirusa twierdząc, że już go nie ma – pisze prof. Michał Witt dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN

Gwałtowne zniesienie restrykcji związanych z COVID-19 trąci chęcią działania szybkiego i zdecydowanego, acz mało roztropnego z medycznego punktu widzenia.

O ile, przy niezwykłej wirulencji dominującego subwariantu Omikrona, zniesienie kwarantanny wydaje się uzasadnione, o tyle odwołanie izolacji osób zakażonych już nie. Noszenie maseczek i tak było słabo przestrzegane, ale to wcale nie efekt szczególnych cech Polaków, tylko braku konsekwencji w egzekwowaniu przepisów prawa. Warto spojrzeć na model japoński, gdzie każda infekcja oddechowa, nie tylko COVID-19, powoduje użycie maseczki, dla ochrony wszystkich dookoła.

Ten obyczaj wart byłby upowszechnienia również w naszym społeczeństwie. Podobnie zachowanie, w miarę możliwości, dystansu w przestrzeni publicznej pomieszczeń zamkniętych. To naprawdę proste sposoby, które mogą pomóc w powolnym wygaszaniu epidemii SARS-CoV-2.

Zostaje nam jeszcze testowanie i jakby wręcz zapomniane szczepienia ochronne – w obecnej sytuacji to niezwykle istotne dwa ogniwa.

Mamy wojnę tuż za wschodnią granicą i masowy napływ imigrantów; w pełni zrozumiałe, że na tym skupia się powszechna uwaga. Ale właśnie te okoliczności powodują, że dbałość o zdrowie szybko powiększającej się nam populacji powinna stać się jednym z priorytetowych zadań państwa. Problem obecnych wyzwań dla zdrowia publicznego zostanie z nami na bardzo długo i będzie miał swoje długofalowe konsekwencje. Tylko polityka intensywnych działań proaktywnych może zmniejszyć jego potencjalną dolegliwość dla wszystkich.

Użyte w artykule zdjęcia:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz