Aglomeracja

Pracownicy wyższych uczelni domagają się od rządu PiS realizacji obietnic!

Plac Mickiewicza  Foto: Tomasz Dworek

Poznańscy naukowcy i pracownicy wyższych uczelni domagają się podwyżki wynagrodzeń zgodnie z zobowiązaniami, które złożył rząd PiS.
W 2018 roku, wprowadzając reformę szkolnictwa wyższego i nauki, ówczesny Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz wicepremier Rządu RP zobowiązał się do znaczącego wzrostu wynagrodzeń.

W ramach tego zobowiązania mieliśmy otrzymać 30% wzrost wynagrodzeń rozłożony na latach 2019 -2021. Rząd nie wywiązał się ze z tych zobowiązań. Wielokrotne wystąpienia przedstawicieli naszego środowiska do Premiera pozostały bez echa. W przyjętej przez Sejm RP ustawie budżetowej na 2022 r. w żaden sposób nie wzięto pod uwagę postulatów środowiska akademickiego. Jednocześnie w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego proponuje się nam dyskusję o podwyżkach, ale na rok 2023 – informuje dr inż. Łukasz Matwiej z Związku Nauczycielska Polskiego przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

Społeczność akademicka miasta Poznania, w tym społeczność Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zaprasza na protest na Placu Mickiewicza, który odbędzie się w poniedziałek o 13:00

Pikieta jest jedną z form trwającego protestu, do którego przyłączyło się już 40 uczelni w całym kraju. Wydarzenie to ma na celu zwrócenie uwagi szerokiego społeczeństwa oraz rządzących na aktualne problemy szkolnictwa wyższego i nauki oraz wyraźny sprzeciw pracowników uczelni (zarówno będących jak i niebędących nauczycielami akademickimi) wobec sytuacji w szkolnictwie wyższym.

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz