POZnań

Praca w święta – dla niektórych pożądana

Gwiazdor w Kupcu  Foto:

Usługi i handel to miejsca, gdzie najczęściej można dorobić w okresie świąteczno-noworocznym. Za pracę hostessy albo przy pakowaniu koszy upominkowych i podczas inwentaryzacji można zarobić od 10 do 20 zł za godzinę. Za wystąpienie w roli Gwiazdora jest szansa na nawet 280 zł za godzinę.

Najdrożej prezenty wręcza Gwiazdor z Poznania. Za trwającą od 20 do 30 minut wizytę w domu połączoną z rozdaniem dzieciom prezentów, pobiera opłatę wynoszącą od 120 zł do aż 280 zł. Ta rozpiętość wynagrodzeń może wynikać z różnicy w doświadczeniu oraz charakteru działalności.

Popyt na pracowników w branży handlowej i usługowej zwiększa się od początku listopada do końca stycznia. W tym roku porównując do minionych lat wzrosło zapotrzebowania na tzw. doradców klientów w sklepach z elektroniką i perfumeriach.

Gwiazdor w Kupcu

– W tym czasie cała działalność produkcyjna zostaje w zasadzie wyłączona. Natomiast działy, które mają jakkolwiek wspierać funkcjonowanie społeczności, są czynne i muszą być do pełnej dyspozycji. Pracują wszelkie lokale gastronomiczne, także niektóre kluby – wymienia Ewa Wardak, HR Manager w firmie doradztwa personalnego Adecco Poland, która przygotowała raport dotyczący pracy w okresie świątecznym.

Z kolei w okresie międzyświątecznym usługodawcy ograniczają swoją działalność, poza takimi jak zakłady kosmetyczne czy fryzjerskie, które są często odwiedzane przed zabawami sylwestrowymi.

W Sylwestra też można zarobić

Sama noc sylwestrowa jest okazją do zwiększenia obrotów przez firmy przewozowe.

– Te firmy zdecydowanie przeżywają boom. Pamiętajmy, że często dużo wcześniej są rezerwowane przez osoby, które chcą z takiej usługi w tym okresie skorzystać – zwraca uwagę Ewa Wardak.

Szczególnie poszukiwane są w tym okresie także osoby do pracy przy wykładaniu towarów w sklepach, aranżacji przestrzeni sklepowych i poświątecznej inwentaryzacji. Tu mogą zarobić od 10 do 14 zł brutto za godzinę. Przy promocji w dużych sieciach spożywczych stawki są nieco wyższe – od 15 do 20 zł brutto za godzinę. Jak informuje Adecco Poland, szczególne zapotrzebowanie jest na osoby wspierające sprzedaż napojów, produktów spożywczych, kosmetyków, produktów dla dzieci oraz sprzętu RTV i AGD.

– Formy zatrudnienia preferowane przez przedsiębiorców to zdecydowanie umowy zlecenia. Coraz częściej, i to należy chwalić, to są również umowy o pracę tymczasową, które mogą być obsługiwane przez agencję pracy tymczasowej. Jest to bezpieczniejsza forma zatrudnienia i gwarantująca otrzymanie wypłaty po zakończonej pracy – podkreśla Ewa Wardak. – Na pewno warto poszukać pracy w korporacjach, które też wspierają się różnymi formami pomocy. I to jest właściwie jedyne miejsce, które może nam zagwarantować oficjalne i rzeczywiście zgodne z prawem zatrudnienie.

Mimo że w wielu branżach święta i Sylwester to okres wytężonej pracy, pracodawcy nie zwiększają wynagrodzenia.

– Przedsiębiorcy nadal są dość zachowawczy i ostrożni i zmiana wynagrodzeń nie koreluje bezpośrednio z ilością pracy. Stawki nie odbiegają zdecydowanie od tego, co oferowane jest w trakcie całego roku – mówi Ewa Wardak.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz