POZnań

Poznańskie świętowanie 11 XI

Obchody Dnia Niepodległości - 11.11.11 - Plac Wolności  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Poznaniacy mają dzisiaj dwie okazje do świętowania. Pierwszą jest oczywiście Narodowe Święto Niepodległości. Drugim wszystko, co wiąże się z Imieninami Ulicy.

Tegoroczne Święto Niepodległości w Poznaniu odbywa się pod hasłem Kawaleria w Poznaniu – wyjaśnia Tomasz Stube z Urzędu Wojewódzkiego – uroczystości rozpoczęła msza święta w poznańskiej Farze o godzinie 9:00.

Główne uroczystości rozpoczęły się na Placu Wolności o 10:30. Tradycją już jest organizowana tutaj strefa historyczna. Rekonstruktorzy przedstawią wszystkim odwiedzającym historię Wielkopolskiej Brygady Kawalerii i poznańskiej kawalerii, tak tej tradycyjnej konnej, jak i zmechanizowanej.

Nie zabraknie żołnierskiej grochówki, ułanów, a także wystrzału z armaty prawosławnej – zachęca Tomasz Stube  – w rolę działonowego, jak co roku, wcieli się wojewoda wielkopolski.

Odwiedzając Plac Wolności będziemy mogli zobaczyć między innymi tankietkę TKS z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, samochód polski fiat 612 i 508 łazik oraz motocykl sokół 1000.

Chętni będą mogli także spróbować swych kawaleryjskich umiejętności bądź nauczyć się na ćwiczeniowym, drewnianym koniu.

Dzisiaj także świętowane są Imieniny Ulicy. Z tej okazji na Świętym Marcinie czeka na gości wuchta atrakcji. Więcej o programie tego wydarzenia przeczytasz tutaj.

To co nierozerwalnie wiąże się z Imieninami Ulicy i w ogóle z dniem 11 listopada to rogale świętomarcińskie. Prawdopodobnie zjemy ich dzisiaj aż 250 ton! Od rana pod cukierniami ustawiały się kolejki. Podobnie będzie zapewne na straganach na Świętym Marcinie. Rogale można kupić nie tylko w Poznaniu, ale także w wielu miastach naszej Metropolii. Każdy rogal waży od 150 do 250 gram i może mieć nawet 1.000 kalorii.

Kolejną smaczną tradycją są dania z gęsiny. Dzisiaj może być trudno o miejsce w restauracjach, które zapraszają na różne specjały z gęsiny, zwłaszcza w centrum, ale będą one w menu jeszcze przez kilkanaście dni.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości odbywają się w całej Metropolii. Organizowane są apele, przemarsze, festyny czy imprezy sportowe.

 Rogale świętomarcińskie

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz