K U L T U R A

Poznańskie spotkanie wokół książki Land Lorenzo Castore

Lorenzo Castore - Land  Foto: materiały prasowe

Książka “Land” Lorenzo Castore jest pierwszą z tegorocznych nowości wydawnictwa Blow Up PressS. Tym razem, wspólnie z Muzeum w Gliwicach (współwydawcą książki), BUP zaprasza na podróż po Śląsku pod przewodnictwem włoskiego fotografa o międzynarodowej sławie – Lorenzo Castore, który trafił na Śląsk pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku, na początku swojej fotograficznej kariery. Lorenzo poszukiwał wtedy miejsca, w którym teoretycznie nic nie powinno się dziać, gdzie mógłby określić swoje podejście do fotografii po doświadczeniach, które zdobył na wojnie w Kosowie. Już wiedział, że fotografia newsowa – za szybka, dyktowana potrzebami mediów, niepozwalająca skupić się na człowieku – mu nie odpowiada. To nie jego styl pracy, który wymaga skupienia, wycofania wręcz i bardzo bliskich relacji z ludźmi.

Nowe życie fotograficzne rozpoczął od opowieści o tym, jak żyje się na ziemi pełnej wybrzuszeń, blizn i zapadlin. Tu wszystko opowiada o czymś, co stało się kiedyś: budynki należące do innego ładu niż w reszcie kraju, architektura odziedziczona i zapuszczona, nawet przyroda nie tworzy obrazów bujności i spokoju. Zdjęcia nie składają się na przezroczystą relację, to raczej somnambuliczna podróż, ukradkowe widoki dostrzeżone w malignie, przez zapocone szyby. Czarne tynki bezimiennego miasta, zimowe pola pod ciężkim niebem: czerń ziemi, zbrukana biel śniegu. Porzucone, porośnięte chaszczami tereny, mgławicowe dworce, papieros za papierosem. Kopalniane wizje jak obraz zza szyb batyskafu, na dnie oceanu. Widmowe pochody po znakiem krzyża, bliskość dziewczyny. Duszno. – pisze o zdjęciach Lorenzo autor eseju do książki, Wojciech Nowicki

Trzyletni pobyt Lorenzo na Śląsku przerodził się w fascynację tym miejscem i ludźmi, którzy przyjęli go jak członka rodziny, dawno niewidzianego przyjaciela. Opuścił Śląsk odmieniony, świadomy fotografii, której chce się poświęcić.

Po blisko 20 latach, na zaproszenie Muzeum w Gliwicach, Lorenzo wrócił na Śląsk, by odwiedzić miejsca i ludzi, którzy tak bardzo go urzekli. Sportretował ich – “nowych Ziemian na starej Ziemi” – z bliska, bez fotograficznych sztuczek, z godnością.
Powstała na bazie tych fotografii książka jest propozycją nowego języka w opowiadaniu o Śląsku. Jego centralną pozycję zajmują portrety, świadectwa spotkań, od tych przelotnych – na ulicy, podwórkach i dworcach, do tych najbardziej intymnych – w prywatnych wnętrzach, naładowanych potężną energią.

Spotkanie, w którym udział wezmą twórcy książki, będzie prowadzone w języku angielskim bez tłumaczenia na polski.

Lorenzo Castore (ur. 1973 r.) | mieszka w Rzymie (Włochy) i Andros (Grecja) | specjalizuje się w projektach długoterminowych, dotyczących jego doświadczeń osobistych, życia codziennego oraz relacji pomiędzy małymi i dużymi historiami oraz czasem teraźniejszym | swoje prace publikował i wystawiał w wielu krajach na świecie | autor takich książek, jak książek: “Nero” (Mediolan: Federico Motta Editore, 2004), “Paradiso” (Arles: Actes Sud, Stockport: Dewi Lewis Publishing, Berlin: Edition Braus, Ateny: Apeiron Photos, Rzym: Peliti Associati, 2005), “Ultimo Domicilio” (Bentivoglio; L’Artiere Edizioni, 2015) oraz “Ewa & Piotr – Si vis pacem, para bellum” (Paryż/Lozanna: Editions Noir Sur Blanc, 2018) | współtwórca filmu “No Peace Without War” (Włochy: Okta Film, 2009), za który zdobył Złotą Żabę na Festiwalu Filmowym Camerimage 2012 w konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych | zdobywca wielu nagród, m. in. Dintorni dello Sguardo Award (1998), Mario Giacomelli Award (2003) oraz European Publishers Award for Photography (2005).

Lorenzo castore – Land
Pix.house, Głogowska 35
Poniedziałek, 1.04.2019 godzina 19:00 – 21:00

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz