K U L T U R A POZnań

Poznański ślad Adama Hanuszkiewicza

Adam_Hanuszkiewicz w 1966 r  Foto: wikipedia.pl

Zmarł  Adam Hanuszkiewicz, wybitny aktor i reżyser. Miał 87 lat. Był także w swoim życiu krótko związany z Poznaniem.

Adam_Hanuszkiewicz w 1966 rW 1951 zadebiutował jako reżyser, wystawiając socrealistyczną sztukę Leonida Rachmanowa Niespokojna starość na deskach Teatru Polskiego, w którym pracował do 1955 roku.

Przyczynił się także do rozwoju teatru telewizji, który był wówczas jeszcze prezentowany na żywo. Wiele ze swej telewizyjnej praktyki przeniósł do inscenizacji teatralnych – sposób filmowego kadrowania scen, stosowanie zbliżeń i zaciemnień oraz sposób eksponowania detali.

Sięgał po różnorodny repertuar. W 1974 wystawił Wesele Stanisława Wyspiańskiego, później Wyzwolenie, reżyserował Mickiewicza, Czechowa, Iwaszkiewicza.

Balladyna wystawiona na scenie Teatru Narodowym weszła do historii polskiego teatru. Reżyser zaskoczył widzów śmiałymi scenami: Balladyna w tej roli Bożena Dykiel, jeździła na Hondzie, a bitwa rozgrywała się z użyciem mechanicznych zabawek. Przedstawienie obejrzała rekordowa liczna 336 911 widzów.

Był trzykrotnie żonaty, z Zofią Rysiówną, Zofią Kucówną i Magdaleną Cwenówną.

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz


  • sie wie! a tak narzekamy na poznanskie teatry a tu najwieksi grali i rezyserowali a potem – szybko uciekali do Warszawy i innych miast