POZnań

Poznański policyjny nos!

Psy Policji w Poznaniu  Foto: KM Policji w Poznaniu

Tropią ślady pozostawione przez sprawców przestępstw, pomagają w poszukiwaniu osób zaginionych, zabezpieczają imprezy masowe, wyszukują ukryte narkotyki i materiały wybuchowe. Policja z roku na rok dysponuje coraz bardziej precyzyjnym sprzętem, ale równie skuteczny co nowoczesne technologie okazuje się.. psi nos!

Psy Policji w Poznaniu Foto: KM Policji w PoznaniuDo najważniejszych zadań wykonywanych przez policjantów przy pomocy psów należy zapewnianie bezpieczeństwa i porządku publicznego na imprezach masowych, konwojowanie i zatrzymywanie osób także tych szczególnie niebezpiecznych. Ponadto policyjne czworonogi są wykorzystywane do tropienia śladów przestępców i osób zaginionych, przeszukiwania terenu i zabudowań, wyszukiwania zapachów substancji takich jak narkotyki, materiały wybuchowe, a także zwłok ludzkich.

Psy pełniące służbę na terenie wielkopolskiego garnizonu Policji w ostatnim roku zostały użyte ponad 500 razy do wyszukiwania zapachów narkotyków, 85 krotnie do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych i około 100 razy do wyszukiwania zapachu zwłok ludzkich, przy tym psy o tej specjalności, znajdujące się na stanie Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu, wykorzystywane są także poza granicami województwa wielkopolskiego.

Warto pamiętać, że przewodnicy, którzy służą z czworonogami, również muszą wykazać się właściwymi predyspozycjami, tak aby duet był sprawny i zgrany..

Psy wiernie służą człowiekowi niemal od zawsze a już ze średniowiecza pochodzą pierwsze udokumentowane próby zastosowania ich w celu ochrony mienia, jak chociażby w St. Malo w północnej Francji, gdzie wspomagały służby powołane do ochrony miasta i portu w godzinach nocnych.

Historia psa policyjnego w dzisiejszym tego słowa znaczeniu rozpoczyna się w XIX wieku w krajach Europy Zachodniej – Anglii, Belgii, Niemczech, gdzie psy były przysposabiane z sukcesami do służby w tropieniu oraz ochronnej. Pierwsza połowa XX wieku to okres systematycznego rozszerzania możliwości zastosowania psów w formacjach policyjnych. Po roku 1945 nastąpiło natomiast gwałtowne upowszechnienie psów w służbie, także na terenie Polski, kiedy to po raz pierwszy wdrożono zorganizowane formy doboru oraz szkolenia psów na potrzeby Milicji Obywatelskiej.

Atakuj Foto: KM Policji w Poznaniu

Co ciekawe pierwszy ośrodek szkolący przewodników i psy na potrzeby nowej formacji policyjnej w Polsce powstał w wówczas jeszcze podpoznańskim Junikowie, a kierował nim sierż Zygmunt Rembielak. Fenomenalny węch, wyjątkowy słuch oraz przywiązanie do swego pana – przewodnika, powodują, że zwierzęta te są nadal niezwykle skutecznym instrumentem w pracy policyjnej.

Mariusz Naganowski, Policja w Poznaniu

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz