K U L T U R A

Poznański człowiek renesansu żyjący w XX wieku.

Brama Poznania nocą  Foto: Łukasz Gdak

Poznań to nie tylko zabytki czy osiedla mieszkaniowe – to także losy osób z nim związanych, wpływających na jego dzieje. Brama Poznania zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Twórcy Poznania. Jego bohaterem będzie człowiek renesansu – żyjący w XX wieku.

Kazimierz Flatau - wykład w Bramie PoznaniaProfesor Kazimierz Flatau – bohater czwartkowego spotkania to człowiek wieku pasji – klawesynista, nauczyciel, krytyk muzyczny, wykładowca fizyki na UAM, tłumacz i astrolog. Był absolwentem liceum im. Karola Marcinkowskiego oraz wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Uniwersytetu Poznańskiego.

W 1948 r. założył klasę klawesynu w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Pracował dla czasopism naukowych polskich i zagranicznych. Był jednym z założycieli Stowarzyszenia Astrologów w Poznaniu, które powstało w 1978 r. i ma swoją siedzibę w Baranowie pod Poznaniem.

W swojej biografii miał wiele zaskakujących paradoksów. Urodził się w Warszawie, ale za swoją miejsce na ziemi uważał poznańskie Jeżyce. Był ewangelikiem, ale także podkreślał swoje żydowskie pochodzenie.

Wykład poświęcony profesorowi wygłosi Pani prof. Hanna Kostrzewska. Spotkanie w Bramie Poznania mają nie tylko charakter odczytów, ale także – co najcenniejsze – otwartych konwersatoriów, prezentacji wspomnień i osobistych relacji uczestników. Wstęp wolny.

Spotkanie Twórcy Poznania  – Kazimierz Flatau  w Bramie Poznania, 22 października, godz. 17:00.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz