POZnań

Poznański Budżet Obywatelski – już głosujemy

Poznań Cargo Bike Festival  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

O finansowanie w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2022 walczyć będzie łącznie 150 projektów. Do podziału są 22.000.000 złotych. Właśnie rozpoczęło się głosowanie, które potrwa do piątku 22 października.

Do tegorocznego PBO zgłoszono aż 210 różnych projektów, ale do głosowania zakwalifikowano 150 z nich. Jest zatem 25 ogólnomiejskich, 11 w ramach Zielonego Budżetu i 114 lokalnych.

Tym razem do rozdysponowania są 22.000.000,00 złotych, a więc o 1.000.000 więcej, niż w 2020 roku. Na projekty lokalne przeznaczonych będzie 16.000.000 złotych, a na projekty ogólnomiejskie 6.000.000, z czego 4.000.000 zasili projekty w ramach Zielonego Budżetu.

Zasady głosowania nieco się różnią od tych, które znamy z poprzednich lat. Nie będziemy już podawać swojego numeru PESEL, a nasze poparcie dla wybranych projektów weryfikowane będzie z pomocą kodu SMS. Podczas głosowania będziemy zatem musieli podać swój numer telefonu komórkowego.

Na wskazany numer mieszkaniec otrzyma kod, który umożliwi mu potwierdzenie oddanego głosu, jest on ważny do momentu zamknięcia przeglądarki lub aplikacji, z której został oddany głos – wyjaśnia Patryk Pawełczak z Urzędu Miasta – oznacza to, że nie można wykorzystać kodu np. w kolejnym dniu, należy to zrobić w momencie głosowania, w trakcie jednej sesji.

SMS jest bezpłatny, a numer telefonu będzie wykorzystywany tylko do przesłania wiadomości z kodem. Co ważne do jednego numeru telefonu przypisanych jest maksymalnie 5 kodów weryfikujących, umożliwiających oddanie głosu.

Weryfikacja ta dotyczy osób, które swoje głosy na wybrane projekty oddawać będą przez stronę internetową. Można będzie jednak głosować także w Urzędzie Miasta Poznania, przy pl. Kolegiackim 17, gdzie będzie udostępnione urządzenie do głosowania.

Głosować mogą osoby mieszkające, choć niekoniecznie zameldowane, w Poznaniu. Nie ma też ograniczeń wiekowych, choć w przypadku osób niepełnoletnich konieczna będzie zgoda rodzica.

Głosując on-line oddajemy wybieramy maksymalnie 4 projekty: 2 ogólnomiejskie, w tym 1 w ramach Zielonego Budżetu oraz 2 lokalne. By rozpocząć głosowanie przejdź na stronę PBO klikając tutaj.

Głosowanie trwać będzie od 1 do 22 października do godziny 12:00. Wyniki PBO 2022 poznamy do 5 listopada. 

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz