Poznańska spółka Pekabex przejęła ostatecznie zakład prefabrykacji w Mszczonowie pod Warszawą. Należał on do tej pory do spółki Ergon Poland zależnej od irlandzkiego koncernu CRH.
Historia tej transakcji, o czym pisaliśmy już wcześniej, rozpoczęła się na przełomie lipca i sierpniu ubiegłego roku. Wtedy waśnie obie firmy podpisały przedwstępną umowę przejęcia zakładu w Mszczonowie. Kolejnym krokiem było uzyskanie od UOKiK zgody na przeprowadzenie całej transakcji.
Zgodnie z początkowymi ustaleniami, cena transakcji oscylowała na poziomie 45.000.000 złotych i zakładała powiększenie kwoty o wartość zapasów w dniu finalizacji umowy – informują przedstawiciele poznańskiej spółki.
To kolejna inwestycja, która została sfinansowana z bejmów pozyskanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Środki pozwoliły na spłatę zobowiązań spółki Pekabex związanych z przejęciem zakładu produkcyjnego Kokoszki w Gdańsku i właśnie zakup zakładu w Mszczonowie.
Dzięki 4 zakładom produkcyjnym w Poznaniu, Gdańsku, Bielsku-Białej i Mszczonowie, które wchodzą w tej chwili w skład grupy Pekabex, roczne moce produkcyjne tej poznańskiej spółki umożliwiają wytworzenie ponad 100.000 m³ prefabrykowanych elementów strukturalnych i ponad 500.000 m² płyt. Dotyczy to zarówno technologii tradycyjnej czyli elementy zbrojone, jak i nowoczesne elementy strunobetonowe.
Takimi mocami produkcyjnymi nie dysponuje samodzielnie żadna firma prefabrykacyjna w Polsce, a niewiele w Europie – podkreślają przedstawiciele spółki Pekabex.


![Zielona fontanna [PIM] (4) Foto: PIM Zielona fontanna [PIM] (4) Foto: PIM](https://www.lepszypoznan.pl/wp-content/uploads/2026/05/7qsLxE-313x168.jpg)







![Glogowska 05_1992 [polska.org] Foto: Polska.org Glogowska 05_1992 [polska.org] Foto: Polska.org](https://www.lepszypoznan.pl/wp-content/uploads/2023/05/8Du5wf-313x168.jpg)





Dodaj komentarz