K U L T U R A POZnań

Poznańczycy 1919-2011 – inscenizacja historyczno – rekonstrukcyjna

Poznańczycy 1919-2011  Foto:

Poznańczycy 1919-2011“Poznańczycy 1919-2011” to robocza nazwa zakrojonej na dużą skalę inscenizacji historycznej, którą przygotowuje Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3 Bastion Grolman. Widowisko zorganizowane będzie w okolicach Ostrowa Tumskiego i rzeki Cybiny. Zostaną również wykorzystane wyjątkowo zlokalizowane zabudowania forteczne Jazu Katedralnego. Inscenizacja ma szansę na długo zapaść w pamięci zarówno Poznaniaków, jak i wszystkich przybyłych gości. Czy tak będzie? Przekonamy się już 14 sierpnia.

Organizatorzy chcą pokazać Poznań jako miasto świadome własnej historii i potrafiące wykorzystywać własne atuty do skutecznej autopromocji. Bazując na własnych doświadczeniach możemy stwierdzić, że efekty tego rodzaju inicjatyw są dalece większe od oczekiwań organizatorów, a same widowiska stanowią doskonały magnes, przyciągający bardzo duża widownię i pobudzającą ruch turystyczny.

Data wcale nie jest przypadkowa. Wynika ona z kilku okoliczności. Niedziela 14 sierpnia to dzień poprzedzający święto Wojska Polskiego i związaną z nim rocznicę Bitwy Warszawskiej, w której Wojska Wielkopolskie odegrały bardzo ważną rolę. Święto 15 sierpnia jest obchodzone w Poznaniu nad wyraz skromnie. Rok 2011 może stać się w tym zakresie przełomowy. Zorganizowanie uroczystej mszy polowej z udziałem historycznego wojska, to jedna z możliwości jaką niesie za sobą fakt zorganizowania w przeddzień święta Wojska Polskiego wielkiej inscenizacji. Jest to również okres wakacyjny, w którym w naszym mieście nie odbywają się znaczące przedsięwzięcia stanowiące atrakcję zarówno dla samych mieszkańców, jak i turystów odwiedzających nasz region i jego stolicę.

Poznań posiada walory które pozwalają na obcowanie z historią w otoczeniu wspaniałych zabytków, tym również i tych które stały sie nieodzownym elementem wspominanych wydarzeń. Zmiany urbanizacyjne spowodowały, że historyczna kolebka Poznania – Ostrów Tumski i Śródka zostały oderwane od centrum, tracąc wiele ze swego wcześniejszego uroku i majestatu. Podejmowane przez Miasto Poznań inicjatywy, takie jak Trakt Cesarsko – Królewski ukierunkowane są na zmianę tego stanu rzeczy. Najtrudniej jest jednak odmienić mentalność, która sprawia, że Poznaniacy od wielu lat omijają tą część miasta. Proponowana inicjatywa zorganizowania inscenizacji historyczno – rekonstrukcyjnej na pograniczu Ostrowa Tumskiego i Śródki jest projektem, którego kluczowym elementem będzie przyciągnięcie mieszkańców miasta i przybyłych gości do miejsca, które w nieodległej przyszłości stanie sie wizytówka Poznania.

Poznańczycy 1919-2011Widowisko opierać się będzie na trzech filarach.

Pierwszym będzie duży ruch, szybkie ataki – podział uczestników widowiska na kompanie, plutony i sekcje. Wyznaczeni zostaną dowódcy, których celem będzie prowadzenie częstych i szybkich ataków, przez dziesięcioosobowe grupy żołnierzy. Walki odbywać się będą na całej szerokości polany – przed murem i zabudowaniami Ostrowa Tumskiego (ul. Panny Marii).

Drugim ma być muzyka, która zapewni odpowiednie tło. Muzyka oraz komentarz historyczny z udziałem stosownej scenografii, przeniesie widzów dziewięćdziesiąt lat wstecz, gdzieś daleko na wschód. Tworzymy w ten sposób swoisty żywy teatr historii, w którym można zobaczyć, usłyszeć i poczuć wszystko to, co na własne oczy mógł zobaczyć walczący żołnierz w 1920 roku.

Trzeci niezbędny element, to profesjonalna obsługa efektów pola walki. Ogień, odgłosy wystrzałów i wybuchów (na ziemi oraz w wodzie), urealnia wszystko, co można opowiedzieć i pokazać w scenariuszu widowiska historycznego.

Harmonogram:

11: 00 – Defilada wojskowa (z Placu Wolności do ul. Panny Marii)

13:00 – Polowa Msza Święta za Ojczyznę, poświęcenie oraz uroczyste wręczenie sztandaru 3 Pułku Strzelców Wielkopolskich.

14:30 – Widowisko historyczne (okolice ul. Panny Marii).

15:30 – Obsadzenie stanowisk w wiosce historycznej przez żołnierzy.

17:00 – Zakończenie.

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz