K U L T U R A

Poznań żegna Stanisława Barańczaka

Stanisław Barańczak  Foto: Tomik wydawnictwa a5

Zmarły 26 grudnia wybitny polski poeta, tłumacz i krytyk literacki Stanisław Barańczak zostanie pochowany 3 stycznia 2015 roku w USA. Poznań – jego rodzinne miasto – uczci Jego pamięć cyklem wydarzeń zorganizowanych we współpracy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Miasta Poznania, Urzędu Marszałkowskiego oraz poznańskich instytucji kultury.

Stanisław Barańczak Foto: Tomik wydawnictwa a57 stycznia w Collegium Maius (ul. Fredry 10) o godzinie 18 rozpocznie się wieczór pamięci Stanisława Barańczaka. Po projekcji poświęconego mu filmu dokumentalnego w reżyserii Joanny Malinowskiej, wiersze Zmarłego czytać będą zaproszeni artyści i przyjaciele poety, a także prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Każdy jednak może przynieść wydruk lub własnoręczny zapis utworów poety – organizatorzy z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM stworzą w ten sposób w Collegium Maius scenografię tego szczególnego wydarzenia. Z kolei na elewacji wieży Centrum Kultury „Zamek” wyświetlone zostaną wiersze wybitnego poznaniaka.

Hołd Stanisławowi Barańczakowi będzie można złożyć również poprzez wpis do księgi kondolencyjnej, która będzie wystawiona w Collegium Maius, a następnie – 9 stycznia – przeniesiona do Teatru Nowego, gdzie w dniach 9-11 stycznia można oglądać spektakl “Mister Barańczak”. W tych dniach w gmachu teatru udostępniona będzie także korespondencja Stanisława Barańczaka z Tadeuszem Łomnickim.

29 stycznia na Scenie Nowej odbędzie się natomiast spotkanie wokół książki “Poeta i duch wolności. Szkice o twórczości Stanisława Barańczaka”. Publikacja jest efektem sesji naukowej, która odbyła się w Centrum Kultury Zamek w ramach festiwalu Poznań Poetów w maju 2013 roku. W spotkaniu weźmie udział m.in. redaktor książki prof. Piotr Śliwiński (UAM), dr Adam Poprawa (Uniwersytet Wrocławski) oraz prof. Joanna Grądziel-Wójcik (UAM).

Stanisław Barańczak urodził się 13 listopada 1946 r. w Poznaniu. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, gdzie później pracował jako wykładowca. Zadebiutował w wieku 19 lat utworem “Przyczyny zgonu” wydanym w miesięczniku “Odra”. Jego pierwszy tomik “Korekta twarzy” ukazał się w 1968 r. Barańczak uznawany jest za czołowego przedstawiciela Nowej Fali. W czasach PRL poeta zaangażował się w działalność opozycyjną. Był jednym z działaczy Komitetu Obrony Robotników. W 1981 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie pozostał wykładając literaturę polską na wydziale slawistyki Harvard University w Cambridge.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz