POZnań

Poznań mówi stop rasizmowi!

Stop Rasizmowi w Poznaniu - 06.11.2015 r.  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter
Pikieta odbyła się na ulicy Półwiejskiej, na której kilka dni temu brutalnie pobito mieszkającego od czterech lat w Poznaniu Syryjczyka. Ponad stu ludzi przyszło zademonstrować swoją solidarność z uchodźcami, a jednocześnie wyrazić sprzeciw wobec szerzącemu się rasizmowi.

Wszyscy niezależnie od poglądów podkreślają, że uniwersytety są wizytówką Poznania, kołem napędzającym biznes i kulturę. To dobry poziom wyższych uczelni i oferta miasta przyciągają zagranicznych studentów do naszego miasta. Uczestnicy europejskiego projektu Erasmus, studenci ze wschodu tworzą klimat Poznania a także zostawiają tu swoje pieniądze i reklamują miasto na całym świecie. Czy są u nas mile widziani? Wydawać by się mogło, że to pytanie retoryczne, ale to właśnie u nas zanotowano aż cztery pobicia i incydenty na tle rasistowskim.

Kryzys migracyjny w Europie oraz wzrastające ryzyko zamachów terrorystycznych sprzyjają rozwojowi radykalizmów. Czy jednak mogą być usprawiedliwieniem dla nienawiści wymierzonej przeciw osobom innej rasy? W sekcji Erasmus Student Network Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza uważamy, że nie – mówi Mateusz Marciniak, organizator przedsięwzięcia.

W czwartek 28. kwietnia studenci zamierzają zademonstrować swój sprzeciw wobec dyskryminacji na tle rasowym. Happening “Unity in diversity – czyli studenckie NIE dla rasizmu”, rozpocznie się o godzinie 15:30 na Placu Wolności w Poznaniu i polegać będzie na ułożeniu żywego napisu “UNITY” z ludzi trzymających się za ręce.

Chcemy, by towarzyszyli nam studenci z Polski oraz obcokrajowcy, przebywający w mieście w ramach programu wymiany studenckiej „Erasmus+”, a także zwykli mieszkańcy Poznania. Całą akcję zamierzamy uwiecznić na filmie, którym następnie zainicjujemy naszą studencką kampanię przeciwko dyskryminacji na tle rasowym informuje Paulina Kardas koordynator projektu.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz