POZnań

Poznań dla osób z niepełnosprawnością

Książki  Foto: Jessica Ruscello

Bezpłatna pomoc asystenta, łatwiejszy dostęp do książek i filmów z biblioteki – to tylko niektóre propozycje, jakie Miasto Poznań przygotowało dla osób z niepełnosprawnością. Nadal działają miejskie programy “Nasz asystent – Twoja niezależność” oraz “Czytanie bez barier”.

Ze wsparcia asystenta mogą skorzystać osoby, które mają ważne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz rozliczają PIT na rzecz Poznania. Mogą to być również rodzice lub opiekunowie dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności i potrzebującego wsparcia asystenta.

Aby zamówić pomoc, wystarczy zadzwonić do biura Poznań Kontakt pod nr telefonu: 61 646 33 44 (tel. czynny w dni robocze od 7:30 do 20:00).

Asystent może pomagać m.in. w przemieszczaniu się po Poznaniu i okolicach, zrobieniu zakupów, uczestnictwie w rehabilitacji i treningach sportowych, udziale w imprezach kulturalnych, załatwieniu sprawy urzędowej lub napisaniu pisma urzędowego.

Ważne: asystenci nie świadczą usług opiekuńczych. Pomagają także osobom mówiącym w polskim języku migowym. Pracują w godzinach 7:00-22:00, również w weekendy.

Z kolei Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu kontynuuje program “Czytanie bez barier”. Dzięki tej usłudze osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie mogą bez wychodzenia z domu wypożyczać książki, audiobooki, filmy. Wystarczy, że mieszkają na terenie Poznania i ze względu na stan zdrowia lub szczególne okoliczności życiowe nie mogą samodzielnie skorzystać z usług biblioteki.

Zamówienia można składać telefonicznie, dzwoniąc do Biura Poznań Kontakt tel. 61 646 33 44, od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-20:00. 

W programie uczestniczą 4 filie rejonowe Biblioteki Raczyńskich:

  • Filia 2,  os. Oświecenia 59,
  • Filia 12/46, ul. Arciszewskiego 27,
  • Filia 14, os. Bolesława Chrobrego 120,
  • Filia Wildecka, ul. Robocza 4a.

Wybrani pracownicy przygotowują zbiory, kierując się wytycznymi zawartymi w zgłoszeniach. Odwiedzają czytelników raz w tygodniu: w każdy poniedziałek w godzinach od 11:30 do 14:30. Bibliotekarze podczas odwiedzin wyposażeni są w identyfikatory ze zdjęciem oraz numerem telefonu, który pozwala na  sprawdzenie wiarygodności osoby odwiedzającej.

Ważne: aby skorzystać z usługi nie trzeba mieć karty bibliotecznej. Podczas pierwszej wizyty bibliotekarz na podstawie dowodu osobistego może zapisać nowego czytelnika.

Użyte w artykule zdjęcia: Jessica Ruscello

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz