POZnań

Poznań – miasto to powieść

Książka, Bookcrossing  Foto: Powiat Poznański

Książka, Bookcrossing Foto: Powiat PoznańskiPoznań może stać się miejscem wydarzeń, o których przeczytamy z powieście, która ukaże się w 2016 roku. A to za sprawą konkursu, który ogłosiło Wydawnictwo Miejskie Posnania.

Przez rok uczestnicy konkursu mogą nadsyłać do wydawnictwa swoje utwory, spośród których jury wybierze zwycięską powieść. Utwór musi spełniać wymogi gatunkowe powieści, a jego objętość mieścić się w przedziale 10–20 arkuszy autorskich (czyli 400–800 tysięcy znaków ze spacjami). Organizatorzy zastrzegają, że nie będą rozpatrywane teksty należące do gatunku fantastyki lub literatury dziecięcej, a także felietony, opowiadania, eseje, prace naukowe, utwory poetyckie i dramatyczne. Tematyka powieści, jak i akcja, powinny być związane z szeroko rozumianą historią i kulturą Poznania.

Nagroda główna to 20.000 zł oraz wydanie zwycięskiej powieści do końca 2016 roku. Przewidziano także możliwość przyznania jednego wyróżnienia w kwocie 5.000 zł.

Termin nadsyłania utworów upływa 13 lutego 2016 r. o godzinie 23:59:59. Tekst należy wysłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: miastotopowiesc@wm.poznan.pl, w tytule e-maila wpisując: Konkurs „Poznań – miasto to powieść”. Oprócz powieści należy przesłać również jej streszczenie o objętości maksymalnie 2500 znaków ze spacjami.

Przewodniczącym jury konkursowego został prof. zw. dr hab. Piotr Śliwiński z Instytutu Filologii Polskiej UAM. Wśród pozostałych członków jury znaleźli się:
dr Magdalena Mrugalska-Banaszak – historyk sztuki, autorka wielu książek związanych z Poznaniem, szefowa Muzeum Historii Miasta Poznania,
Katarzyna Kolska – zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „W drodze”, dziennikarka, autorka książek,
Grażyna Wrońska – dziennikarka Radia Merkury, znawczyni i miłośniczka Poznania, autorka wielu audycji i programów poświęconych tematyce poznańskiej,
Elżbieta Woźna i Tomasz Janas – redaktorzy miesięcznika „IKS”, dziennikarze i publicyści.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Efektem dotychczasowych konkursów literackich organizowanych przez Wydawnictwo Miejskie Posnania było wydanie dwóch antologii z opowiadaniami: Miasto wyobraźni i Miasto Dwa Zero z serii „Poznań fantastyczny” (trzecia publikacja Miejska paralaksa ukaże się wiosną). Zachęceni sukcesami poprzednich edycji zdecydowaliśmy się ogłosić nowy konkurs, dzięki któremu – mamy nadzieję – powstanie pierwsza, prawdziwie „poznańska” powieść.

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz


  • Zgłoszenia do 2016? Aha. Ale i tak już pewnie wiadomo kto wygrał. Napiszcie kto.

  • “…zdecydowaliśmy się ogłosić nowy konkurs, dzięki któremu – mamy nadzieje – powstanie pierwsza, prawdziwie „poznańska” powieść”. Brawo Wy, chłopcy i dziewczęta. Czyli twierdzicie, że jak dotąd nie powstała żadna “prawdziwie poznańska” powieść… Aha, czyli nie czytacie książek. Ale jeżeli nie czytacie książek, to tym bardziej nie powinniście rozpisywać konkursów literackich. I nie “mamy nadzieje”, lecz “mamy nadzieję”. Ę, ą.