Aglomeracja

Za dwa tygodnie ruszają zapisy kolejnych roczników na szczepienia

Szczepionka Sputnik V  Foto: materiały prasowe / sputnikvaccine.com

Pierwsze osoby, które zarejestrują się od 12 kwietnia, będą mogły się zaszczepić jeszcze w kwietniu – poinformował szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk. Od 12 kwietnia ruszą zapisy osób urodzonych w 1962 r., a w kolejnych dniach następnych roczników.

Podczas konferencji prasowej Dworczyk zapowiedział, że od 12 kwietnia rozpoczną się zapisy na szczepienia osób z rocznika 1962, a przez kolejne dwa tygodnie taka możliwość będzie udostępniana kolejnym rocznikom aż do osób urodzonych w roku 1973. „Każdego dnia uruchamiamy kolejną grupę” – podkreślił. Jak dodał, wymaga to nowelizacji Narodowego Programu Szczepień i rezygnację z etapów II i III, aby wprowadzić szczepienia populacyjne.

Szef KPRM został zapytany, kiedy pierwszy z tych roczników i kolejne, które zapiszą się od 12 kwietnia, będą mogły zostać zaszczepione i jak będzie wyglądał wybór miejsca ich szczepienia.

Pierwsze osoby, które będą się rejestrowały od 12 kwietnia, będą mogły jeszcze szczepić się w kwietniu – odpowiedział Dworczyk. Dodał, że widać po kalendarzach szczepień, że będą jeszcze wówczas wolne terminy. Później oczywiście maj i czerwiec – dodał minister.

Jak podkreślił, “jeżeli chodzi o kolejne roczniki – to będzie zależało od frekwencji, od zainteresowania tych starszych roczników i ich rejestracji”.

Jeśli chodzi o zapisy, na razie to będzie organizowane w ramach centralnego kalendarza – powiedział szef KPRM.

Też będą powoli następowały coraz większe poluzowania i rozszczelnienia tego systemu, np. szczepienie w miejscu pracy już nie będzie opisane centralnym kalendarzu. Oczywiście we wszystkich systemach informatycznych, którymi dysponuje Ministerstwo Zdrowia i służba zdrowia, takie osoby zaszczepione się znajdą, natomiast już nie będzie trzeba tego umawiać za pomocą kalendarza centralnego – dodał Dworczyk.

Przyznał, że podobnie będzie, kiedy uruchomiona zostanie możliwość szczepień indywidualnych dla pielęgniarek, pielęgniarzy i ratowników medycznych.

źródło: (PAP) gb/ par/

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / sputnikvaccine.com

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz