Aglomeracja

Potrzeba coraz więcej łóżek dla pacjentów COVID-19

Szpital Tymczasowy w Poznaniu  Foto: fb/Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego

Obecnie wielkopolskie szpitale, łącznie ze szpitalem tymczasowym, dysponują ponad 2300 łóżkami dla pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 (II poziom zabezpieczenia). Ponad 500 miejsc zostało uruchomionych w grudniu w związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną w naszym regionie. Ponadto, szpitale dysponują 145 miejscami na I poziomie zabezpieczenia covidowego dla pacjentów zgłaszających się z innymi schorzeniami, u których zaobserwowano niepokojące objawy mogące wskazywać na zakażenie koronawirusem. Każdy wielkopolski szpital dysponuje kilkoma takimi miejscami obserwacyjno-diagnostycznymi.

Szpitale w Wągrowcu, Lesznie, Złotowie oraz „Dziekanka” w Gnieźnie to placówki, w których na początku tego tygodnia powstały nowe miejsca covidowe.

Cały czas monitorujemy sytuację w wielkopolskich szpitalach, uzgadniamy możliwości zaangażowania kadry medycznej z dyrektorami placówek i rekomendujemy uruchamianie kolejnych łóżek covidowych – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Jesteśmy w Wielkopolsce w krytycznym momencie IV fali pandemii, sytuacja jest trudna, ale to, jak potoczy się ona dalej zależy także od nas. Wiemy już, że zdecydowana większość pacjentów wymagających hospitalizacji z powodu COVID-19 to pacjenci niezaszczepieni. Podejmując decyzję o szczepieniu dajemy sobie szansę na łagodne przejście choroby, a nawet na uniknięcie zakażenia.

O jeden moduł, czyli 28 łóżek, została powiększona baza w Szpitalu Tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Priorytetem jest dla nas zabezpieczenie bazy łóżek covidowych, tak aby pozostawić pewien bufor bezpieczeństwa. Wszystkie działania, podejmowane w konsultacji z wielkopolskim oddziałem NFZ, mają na celu zadbanie o zdrowie i bezpieczeństwo Wielkopolan – mówi wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.- Statystyki pokazują, że zdecydowana większość osób, które przebywają na oddziałach covidowych to osoby niezaszczepione. Widzimy to zwłaszcza po ilości osób będących pod respiratorami. Dlatego apeluję do wszystkich Wielkopolan – korzystajmy z dostępnych punktów szczepień i zaszczepmy się przeciw Covid-19. Zadbajmy o siebie i swoich najbliższych – dodaje wojewoda.

Uruchomienie kolejnych łóżek covidowych zaplanowano w czwartek w Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu, w piątek – w Czarnkowie, a w sobotę w Gnieźnie.

W czwartek, 9 grudnia na 2336 łóżek covidowych na II poziomie i w szpitalu tymczasowym zajętych było 1938. Na 151 dostępnych łóżek respiratorowych, 97 było zajętych.

Obecnie największą liczbą łóżek covidowych w Wielkopolsce dysponują: Szpital Tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich (262), Szpital w Ostrowie Wielkopolskim (175), Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu (165), Szpital w Słupcy (123), Szpital Specjalistyczny w Pile (116).

Użyte w artykule zdjęcia: fb/Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz